1. HABERLER

  2. HABER

  3. İHH Srilanka’da Engelliler Okulu Açtı
İHH Srilanka’da Engelliler Okulu Açtı

İHH Srilanka’da Engelliler Okulu Açtı

İHH İzmit gönüllüleri tarafından yaptırılan ve geçen yıl resmi açılışı gerçekleştirilen “İzmit Ensar Zihinsel ve Bedensel Engelliler Okulu” ile Sri Lankalı yardıma muhtaç Müslüman ailelerin umut ışığı oldu.

A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı İzmit gönüllüleri tarafından yaptırılan ve geçen yıl resmi açılışı gerçekleştirilen “İzmit Ensar Zihinsel ve Bedensel Engelliler Okulu” ile Sri Lankalı yardıma muhtaç Müslüman ailelerin umut ışığı oldu.  Zihinsel ve bedensel engelli çocuklarının eğitim gördüğü okulda; özel eğitim ve öğretim müfredatı uygulanmakta ve her türlü bakımları ücretsiz karşılanmaktadır.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Yetim Dayanışma Günleri kapsamında Sri Lanka’ya gelen kurum yetkilileri, engelliler okulunda kalan zihinsel ve bedensel engelli çocuklarının aileleri tarafından coşkuyla karşılandı. Kendi çocuğu da zihinsel engelli olan okul müdürü “Müslüman ebeveynler olarak, çocuklarımıza normal eğitim vermekte bile güçlük çekerken, uzaklardan buralara gelerek bu okulun yapılmasında emeği geçenlere buradaki aileler adına teşekkürlerimizi sunmak isterim. Türkiyeli kardeşlerimizin katkılarıyla yapılan bu okulumuzda engelli çocuklarımızın rehabilitasyonu için çok güzel imkanlar sağlanıyor. Çocuklarımız kısa süre içinde günlük ihtiyaçlarını kendileri karşılayacak düzeye ulaşıyor” dedi.

İHH ekipleri Sri Lanka’da 3.Yetim Dayanışma Günleri kapsamında 400 kadar yetim ve öksüz çocukla bir araya geldi, onlara hediyelerini ulaştırdı. Bütün yetim çocukların sağlık taraması yapıldı. İHH ekipleri düzenlenen spor müsabakaları, piknik organizasyonları ve bilgi yarışmalarında yetim çocuklara eşlik edip çocukların mutluluklarını paylaştılar. Yetimler hazırladıkları salon programlarında sundukları ilahi, dans ve tiyatro gösterileriyle izleyenlere keyifli anlar yaşattılar.

Sri Lanka’da ilk olarak İHH İnsani Yardım Vakfı’nın burada yaptırdığı engelliler okulu, ardından çeşitli şehirlerdeki sağlık merkezleri, camiler ziyaret edildi. Yetim Sponsorluk Destek Sistemi ile desteklenen yetim çocuklarla güzel vakit geçirildi, hediyeler dağıtıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, yaşamını tek başına idame ettirmeye gücü yetmeyen yetimlere kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmak, dinî ve meslekî eğitim ortamları oluşturmak ve onları aile şefkati ile kucaklayarak topluma uyumlarını sağlamayı amaçlamaktadır. İHH her sene 16-31 Mart tarihleri arasında düzenlediği Yetim Dayanışma Günleri ile hem Türkiye ve Dünya kamuoyunda yetim çocuklara ve yetimliğe dair bir bilinç oluşturmayı hem de farklı ülkelerdeki yetim çocuklara yalnız olmadıklarını hissettirmeyi hedeflemektedir.

srilanka-20130426-1.jpg

srilanka-20130426-2.jpg

srilanka-20130426-3.jpg

srilanka-20130426-4.jpg

srilanka-20130426-5.jpg

HABERE YORUM KAT