İdris-i Bitlisi’yi Sildiler, Piyer Loti Yazdılar

08.06.2012 14:58
İdris-i Bitlisi’yi Sildiler, Piyer Loti Yazdılar
İstanbul Eyüp'teki Piyer Loti Tepesinin adının İdris-i Bitlisi olması için girişim başlatıldı.

AK Parti Bitlis Milletvetvekili Vahit Kiler, Akkoyunlu ve Osmanlı devletlerine 25 yıldan fazla yönetim kademelerinde hizmet eden, sultanlar adına nameler yazan, Osmanlı tarihini ilk kez Farsça olarak kaleme alan büyük devlet adamı ve alim İdris-i Bitlisi'nin hayatını geçirdiği yer olan tepenin 1934 yılında Pierre Loti Tepesi olarak resmi kayıtlarda yer aldığını hatırlattı. Bunun kendilerini üzdüğünü ifade eden Kiler, 1934'e kadar tepenin adının İdris-i Bitlisi olduğunu savunarak, tekrar bu adın verilmesi için belediyeye başvuracaklarını açıkladı.

İstanbul'da Haliç'i ve tarihi yarımadayı kuşbakışı gören tepenin adının Piyer Loti olmasını eleştiren Kiler, "Bitlisli olarak, bu ismin değiştirilerek Piyer Loti haline getirilmesi kanımıza dokunuyor. Belgeleri hazırlayarak, belediyeye gerekli başvuruyu yapacağız. Eyüp'teki o meşhur köşkün adı 1934'e kadar İdris-i Bitlisi Köşkü olarak biliniyormuş. Tepenin adı da kayıtlarda 'İdrisi Tepesi' diye geçiyor. Ne var ki, 1934 yılında, Fransız yazarı Pierre Loti'nin ismi verilmiş. " ifadelerini kullandı.

"İDRİSİ ÖNEMLİ BİR KİŞİLİK"

İdris-i Bitlisi, Bitlis'in önde gelen isimlerinden biri olduğunu kaydeden Kiler, açıklamasında şöyle dedi: "Sadece Bitlis için değil, Türk tarihi açısından da önemli bir kişilik. Akkoyunlu sarayında hükümdar çocuklarına lalalık yapan, bundan dolayı 'Kutlu Müderris' olarak övülen bir isim. Hem II. Bayezid hem de Yavuz Sultan Selim döneminde yaptıklarıyla büyük övgü almış. Osmanlı siyasetinde aktif bir rol üstlenmiş. Çaldıran'da savaşıp, Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinin Osmanlı'ya katılmasında gösterdiği başarısıyla merkezi Diyarbakır olan Arap Kazaskerliği rütbesiyle ödüllendirilmiş. Yavuz'la birlikte Ridaniye ve Mercidabık savaşlarına katılmış. Mısır'ın fethinden sonra bu ülkenin yönetimi konusunda Yavuz Sultan Selim'e yardımcı olan biri. Ayrıca aralarında Risale-i Hazaniyye'nin de olduğu 28 eseri olan tarihi bir kişilik. Ülkeye bu kadar yararları dokunmuş birinin ismi o tepeden neden çıkarılıp, bir Fransız olan Piyer Loti'nin adı verilir?"

"İDRİS-İ BİTLİSİ'NİN MEZARI DA ORADA!"

Piyer Loti'nin Fransız roman yazarı olarak Türkiye sevgisiyle bilinen bir yazar olduğunu hatırlatan Kiler, " İdris-i Bitlisi'nin adının çıkarılarak, o tepeye Piyer Loti'nin adının konulmasını garipsedik. Tekrar o tepeye ve köşke isminin geri verilmesi için çalışma yapacağız. Gerekli belgeleri topluyoruz. O tepenin ve köşkün isminin daha önce İdris-i Bitlisi olduğunu gösteren belgelerle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve yetkililerle görüşeceğiz. Belediye Meclisi kararıyla mı, yoksa bir kişinin kararıyla mı değişmiş onu inceledikten sonra gerekli başvurumuzu yapacağız. İdris-i Bitlisi'nin hem çeşmesi hem de köşkü o bölgede bulunuyor. Eşiyle birlikte kabristanları da orada." şeklinde sözlerini tamamladı.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim