1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İdlib'deki Rusya Saldırısı: 60 Kişi Hayatını Kaybetti!
İdlib'deki Rusya Saldırısı: 60 Kişi Hayatını Kaybetti!

İdlib'deki Rusya Saldırısı: 60 Kişi Hayatını Kaybetti!

Rusya’ya ait savaş uçakları, İdlib'e yönelik 17 hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda iki hastane de hedef alındı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na göre 10'u çocuk 60 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi yaralandı.

A+A-

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan, İdlib kenti Rusya’ya ait savaş uçaklarının hedefi oldu. Mart 2015’ten bu yana direnişçilerin kontrolündeki kentte iki hastane de hedef alındı. Bombalanan el-Vatani ve İbni Sina hastaneleri kullanılamaz hâle geldi. Rusya’ya ait 3 savaş uçağının, İdlib kent merkezinde çeşitli bölgelere düzenlediği hava saldırıları sonucu 10'u çocuk 40 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi de yaralandı.

İdlib'deki Sivil Savunma yetkililerinden Abdurrezak Cubeyro, Erar Câmîsi ve Kusur ile Suvre semtlerinin de hava saldırılarında vurulduğunu belirtti. Sivil savunma ekiplerinin olayda yıkılan evlerin enkazında yaşamını yitiren ve yaralananlara ulaşmaya çalıştığını söyleyen Cubeyro, kentteki iki hastanenin vurulduğundan dolayı Rusya’nın saldırılarında yaralananların sahra hastanelerinde tedavi altına alındığını aktardı.

Dinledikleri telsizlerden saldırıların Rusya’ya ait uçaklarca gerçekleştirildiğini anladıklarının altını çizen Cubeyro, hayatını kaybedenlerin sayısının yükselmesinden endişe edildiğini kaydetti.

Enkaz Altından Çocuk Kurtarıldı

Saldırılardan 3 saat sonra enkaz altından bir çocuk canlı olarak kurtarıldı. Sivil Savunma ekipleri kurtarma çalışmalarına devam edildiğini, enkaza dönüşen üç binada henüz arama çalışmaları yapılamadığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Rusya'yı “Şiddetle” Kınadı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan saldırı üzerine Rusya'ya tepki gösteren bir açıklama geldi. Yazılı açıklamada, Rusya uçakları tarafından İdlib Ulusal Hastanesi, Abrar Câmîi ve diğer sivil hedeflere yapıldığı bildirilen saldırılar kınanarak, şöyle denildi:

“Rejim ve Rusya Federasyonu'nun Suriye'de işlemekte olduğu suçlara bugün sabaha karşı bir yenisi daha eklenmiştir. İdlib Ulusal Hastanesi, Abrar Câmîi ve diğer sivil hedeflere RF uçaklarınca yapıldığı bildirilen saldırılarda ilk belirlemelere göre 60'ın üzerinde sivil hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısının 200'e yaklaştığı tahmin edilmektedir. Şiddetle kınadığımız, derin infial uyandıran bu saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Suriye'de siyasî bir çözümü ve Çatışmaların Durdurulması Mutabakatı'nı savunduğunu söyleyen Rusya Federasyonu'nun, bu ilkeleri pervasızca ayaklar altına almakta olduğu açıktır. Rejim ve Rusya Federasyonu'nun, tarih ve maşeri vicdan önünde hiçbir savunmanın aklayamayacağı ölçüdeki bu suçları karşısında uluslararası camianın üzerine düşeni daha fazla gecikmeden yerine getirmesini bekliyoruz.”.

Rusya Özellikle Sivil Yerleşim Yerlerini Hedef Alıyor!

Rusya ve Beşşar Esed rejimine ait savaş uçakları, 30 Ekim 2015'ten bu yana İdlib vilayetinde direnişçilerin kontrolündeki bölgelere yönelik saldırılar düzenliyor. Rusya direnişçilerin kontrolündeki kentte özellikle sivil yerleşim yerlerini bombalıyor.

İdlib kenti, Ahraru’ş-Şam ile Esed rejiminin katliam ortağı İran arasında varılan bir “ateşkes” anlaşmasına tâbiydi. Esed rejiminin bir başka katliam ortağı İran yanlısı Hizbullah isimli örgütün Şam'ın kırsalında kuşattığı Zebadani ve Madaya, direnişçilerin de İdlib'de kuşattığı Fua ve Kefreyya bölgelerini kapsayan “ateşkes” anlaşmasına İdlib'in kent merkezi ve birçok kasabası da dâhil edilmişti. Ancak Rusya rejim tarafından kabûl edilen bu anlaşmayı görmezden gelerek İdlib'i hedef alıyor.

suriye_harita-005.jpg

Halep Yine Bombardımanın Birinci Hedefi

Son dönemde aralıksız bombardımanın hedefi olan Halep kentinde hem Esed rejimi hem de Rusya’ya ait savaş uçakları yeni hava saldırıları düzenledi. Sayısı 100’ü aşan hava saldırısı sonucunda en az 25 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişi da yaralandı.

Varil, vakum ve misket bombalarının yanı sıra tahrip gücü yüksek deniz mayınları ve karadan karaya füzeler de bombardımanda kullanıldı.

Kaynak: AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum