1. HABERLER

  2. HABER

  3. İçki Yasağına Anayasal Kılıf
İçki Yasağına Anayasal Kılıf

İçki Yasağına Anayasal Kılıf

Afyon'da kamuya açık alanlarda içki içilmesinin yasaklanmasına ilişkin karar, Afyon İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

A+A-

Haber: Kaan Çetin / Yeni Akit

Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu tarafından uygulamaya konulan kamuya açık alanlarda içki içilmesinin yasaklanmasına ilişkin karar, Afyon İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Oysa Anayasa’da, içkinin yasaklanamayacağına değil, devletin vatandaşları alkol gibi kötü alışkanlıklardan koruması gerektiğine dair açık bir madde var.

Afyon Valiliği 27 Nisan 2012 tarihinde aldığı kararla kentin bazı bölgelerinde açık alanda içki içilmesini ve satışını yasaklamış, alınan bu karar laikçi çevreler tarafından sert tepkiler almıştı. Bu kararın iptali için Afyon İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Afyon Valiliği, söz konusu yasakla ilgili gerekçe olarak “kamu esenliği” ve “trafik kazalarının azaltılmasını” göstermişti.

Mahkeme, valiliğin trafik kazalarıyla ilgili öne sürdüğü gerekçeyi kabul etmedi. Yasaklamanın kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliği taşıdığını belirten Mahkeme kararında şunlar söylendi: “Trafik kanunlarında, alkollü araç kullananlara ne tür işlemler yapılacağı belirlenmiştir. Denetim yetkisi bulunan valilik, yasal dayanağı ve yetkisi olmadan yasaklama kararı almıştır. Açık alanda içki içilmesinin yasaklanması, anayasadaki kişi hak ve özgürlüklerinin özüne müdahale niteliğindedir. Yasak konunun mevzuatta suç teşkil etmediği halde idari kararla kabahatlar kanunu kapsamında müeyyide getirildiğinden, tüm bu yönleri ile anılan bu düzenlemenin yasal dayanaktan yoksun olduğu sonucuna varılmıştır.”

Mahkeme söz konusu kararın anayasa ile çeliştiğini ifade etmesine rağmen, anayasada devletin vatandaşlarını alkol gibi zararlı alışkanlıklardan korumasına ilişkin maddeler yer alıyor. Anayasa’da aynen şu ifadeler kullanıyor: “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır”.

Bu arada, Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “Biz mevcut mevzuatın dışında yeni bir yasak getirmedik. Ancak, bu iptal edilmişse İdare Mahkemesi ‘yanlış anlamıştır’ manasına geliyor. Karar tarafımıza tebliğ edildikten sonra bakıp inceleyeceğiz. Milletin rahatsız edilmesine müsamaha isteniyorsa buna izin vermeyeceğiz. Afyonkarahisar huzur kenti olmaya devam edecek” dedi.

 

HABERE YORUM KAT