1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. İçişleri: “Kadınların Başları Tamamen Açık Olacak”
İçişleri: “Kadınların Başları Tamamen Açık Olacak”

İçişleri: “Kadınların Başları Tamamen Açık Olacak”

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede yaz kıyafet uygulamasına geçildiğini yasakçı ifadelerle duyurdu.

A+A-

Bakanlığın Valiliklere, Valiliklerin de kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği yazıda; “İklim koşullarının olumsuz etkilerini azaltmak ve görevin daha rahat yürütülmesini sağlamak amacıyla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafet Dair Yönetmeliğin 5. Maddesinde belirtilen hususlarda uyulmak ve sıralı amirlerce titizlik ve duyarlılıkla konuya gereken önem verilmek ve izlenmek şartı ile 13 Mayıs- 14 Eylül 2013 tarihleri arasında ilimizde yaz kıyafeti uygulamasına geçilecektir” denildi.

“Kadınların Başları Tamamen Açık Olacak”

Açıklamada kadınların başlarının açık, saçların düzgün olması şartı şöyle yer alıyor: l “Erkek personelin ütülü pantolon kısa ya da uzun kollu gömlek giyebileceği, ceket giyilmesinin ve kravat takılmasının zorunlu bulunmadığı, tişört ile sandalet tipi veya boyasız ayakkabı giyilemeyeceği.

Bayan personelin temiz, düzgün, ütülü, sade giysi ile normal topuklu ayakkabı giyebileceği, başın daima açık ve saçların düzgün taranmış ya da toplumsal olacağı, kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz ya da giysi ile terlik ve sandalet tipi veya boyasız ayakkabı giyilemeyeceği.

Bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafetlerin kullanılabileceği.

Resmi giysi giymek zorunda olanların ilgili kurum ve kuruluşların özel yönetmeliklerde belirtilen usûl ve esaslara tabi oldukları.

Sağlık kuruluşları şantiye, arazi, atölye ve benzeri yerlerde çalışanların işin ve yerin özelliklerine göre kurumlarınca belirlenmiş kıyafeti giyebileceği.”

 

HABERE YORUM KAT

8 Yorum