1. HABERLER

  2. HABER

  3. İçişleri Bakanlığı’ndan Ağrı Açıklaması
İçişleri Bakanlığı’ndan Ağrı Açıklaması

İçişleri Bakanlığı’ndan Ağrı Açıklaması

İçişleri Bakanlığı, Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek köyünde yaşanan çatışmaya ilişkin açıklama yaptı, "Vatandaşlarımızı her türlü tehdit ve baskıya karşı korumak için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir" denildi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 4 Nisan'da, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi Güngören köyünde PKK örgütü mensuplarınca örgüt lehine propaganda yapıldığı belirtildi.

Propaganda yapmanın demokrasilerde demokratik hak olduğu belirtilen açıklamada, "silahlı propaganda" yaparak halkın hür iradesinin baskı altına alınmasının "kabul edilemez" olduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"11 Nisan'da Ağrı ili Diyadin ilçesi Yukarıtütek köyü bölgesinde fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alınmıştır. Bu doğrultuda Doğubeyazıt ilçesi Güngören köyünde yaşananların tekrarlamaması, bölücü terör örgütü mensuplarının vatandaşlara yönelik 'silahlı propaganda' yapmasının önüne geçilmesi, yaklaşan seçim öncesi vatandaşların hür iradelerinin baskı altına alınmaması ve etkinliğe katılacakların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede jandarma birimlerimiz görevlendirilmiştir. Görevlendirilen jandarma birimlerimize terör örgütü mensupları tarafından ateş açılmış ve bu ilk ateşte 4 jandarmamız yaralanmıştır. Çatışmada 5 terörist etkisiz hale getirilmiş ve 1 terörist yaralı olarak yakalanmıştır. Bölgeye geçiş sırasında saldırı olması, kamu düzenine ilişkin hassasiyetimizi doğrulamakta ve alınan tedbirlerin gerekliliğini göstermektedir."

Yaralı askerlerin tahliyesine ilişkin de bilgi verilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Sabah saat 05.10 sıralarında birliklerimizin üzerine bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan yoğun ateş neticesinde yaralanan 4 jandarmamızın tahliye edilebilmesi için bölgeye sevk edilen taarruz ve Skorsky helikopterleri,  bölücü terör örgütü mensuplarının yoğun ateşi nedeniyle tahliye işlemini gerçekleştirememiş, ateş esnasında taarruz helikopterlerinden biri isabet almıştır. Güvenlik nedeniyle, vatandaşların çatışma bölgesine girmemesi için önlem alınmış, bölgeye girmek isteyen vatandaşlara izin verilmemiştir. Ancak saat 16.00 sıralarında arama noktalarının bulunduğu yere yakın tarla ve arazilerin boş kesimlerinden bazı vatandaşlar yaya olarak çatışmanın olduğu bölgeye girmiş, terör örgütü mensuplarının ateş ettiği bölgeye intikal etmişlerdir."

Yaralı askerlerin sağlık durumu

Bu sırada çatışmanın durduğu, ateşin kesilmesiyle güvenlik güçlerinin süratle yaralıların tahliyesi hazırlıklarına başladığı bildirilen açıklamada, "Müteakiben bölgeye giren aynı vatandaşlar (yaklaşık 20-25 kişi) birliklerimizin bulunduğu noktaya gelmişler, bölgenin suç mahalli olduğu ikazında bulunulmasına rağmen ilerlemeye devam etmiş ve jandarmamızın bulunduğu mevzilere varmışlardır" ifadesine yer verildi.

Jandarmanın kendilerine ait uyku tulumlarıyla yaralı personeli helikopterlerin bulunduğu alana nakletmeye çalışırken bölgeye giren vatandaşların yaralıların tahliyesine yardım etme talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, şunlar bildirildi:

"Akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır. Gerek yaralı jandarmalarımızın gerekse yaralı terör örgütü mensubunun, helikoptere bindirilerek tahliyeleri sağlanmıştır. İlk etapta Ağrı Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralı güvenlik güçlerimiz, akabinde ambulans uçakla GATA'ya sevk edilmişlerdir. Yaralı 3 askerimizin sağlık durumları iyi olup, diğer askerimizin sağlık durumu ise gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hızla iyiye gitmektedir. Sonuç olarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, onları her türlü tehdit ve baskıya karşı korumak için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir."

Karşılıklı suçlamalar

11 Nisan sabahı Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek köyünde, güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çatışma çıkmıştı. Genelkurmay, PKK’nın bahar şenliğinde propaganda yapacağı ihbarı üzerine bölgeye sevkiyat yapıldığını ve PKK’nın askerlere ateş açtığını belirtmiş, 5 PKK'lının da öldürüldüğü bilgisini vermişti.  

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş provokasyon amacıyla 15 askerin kasıtlı olarak bölgede bırakıldığını öne sürerek, hükümeti ve Genelkurmay'ı suçlamıştı. Yaralı askerlere yardım amacıyla bölgeye gidenlere helikopterden ateş açıldığını iddia etmişti. Demirtaş'ın sözlerine Pazar gecesi Başbakan Davutoğlu yanıt vermişti. Davutoğlu şunları söylemişti:

"Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor. Tam seçim ortamına Türkiye girmişken ve herkes seçim kampanyasına hazırlanırken, maalesef son derece provokatif ama bu provokasyon tamamıyla bölücü terör örgütünün taraflarından gelmiştir. Demirtaş olayları karartmak suretiyle, bölgede uyguladıkları baskıyı örtmeye çalışıyor."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT