1. HABERLER

  2. HABER

  3. İçişleri Bakanı, Uludere'de “Vur” Emrini Vereni Açıkladı
İçişleri Bakanı, Uluderede “Vur” Emrini Vereni Açıkladı

İçişleri Bakanı, Uludere'de “Vur” Emrini Vereni Açıkladı

İdris Naim Şahin, Uludere'de "vur" emrini kimin verdiğini açıkladı ve suçluluk psikolojisiyle bakmadıklarını belirtti.

23 Mayıs 2012 Çarşamba 12:22A+A-

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin: “Uludere'de 'vur' emrini Hava Kuvvetleri'nde görüntüyü izleyen komutanlar verdi.”

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Şahin, 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere olayıyla ilgili bir soru üzerine “Her kurumun, her işleyişin bir denetim mekanizması vardır. TSK, emniyet ve yargının belli bir mekanizması vardır. Terörist görünümlü bir gruba yönelik ateş açılması olayı soruşturulmaktadır. Bu olay, güvenlik güçlerimizin tecrübe hanesine kaydedilmiş bir olaydır. Daha dikkatli, daha doğru tespitler yapıp ona göre hareket etme durumundayız" dedi.

Şahin, ateş açılması emrinin kimin verdiği yönündeki bir soru üzerine de "Olay ani gelişen bir olaydır. Emri Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı verecek değil. İçişleri Bakanı olarak ben de 81 ildeki olayları anlık yönetecek değilim. Bunu sorgulamak bile yanlıştır. Mutlaka yönetim sorumludur. Yanlıştan yukarısı da sorumludur. Olayı anlık yönetecek, askeri ve emniyet yetkililerdir. Emri Ankara’da o görüntüleri analiz eden komutanlar vermiştir" dedi.

KAÇAKÇILIKTAN YARGILANACAKLARDI!
Yaşamını yitirenlerin kaçakçılık yaparak geçimlerini sağladıklarını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

"Yanlıştan doğru sonuç çıkmaz. Bu vatandaşlarımız kaçakçılık yaparken vurulmuştur. Sağ yakalansalar kaçakçılıktan yargılanacaklardı. Kaçakçılık olayı gölgede kaldı. O bölge KCK’nın kontrolünde olan bir bölgedir. Bölücü terör örgütünün sıktığı kurşun, giydiği giysi ve ayakkabı parayla alınıyor. Bu gençler figüranlardır. Filmin baş aktörleri vardır. BDP bu olayın parçası durumundadır. Kaçakçılık emrini bizzat BDP veriyor. O insanlara kaçak malı veren PKK terör örgütüdür. Kaçakçılığın rantını elde eden KCK terör örgütüdür. Filmin bütününe bakılınca özür dilenecek bir şey yoktur."

SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ YOK!
Bakan Şahin, özür talebiyle ilgili olarak ise "Olayı suçluluk psikolojisiyle görmüyoruz. O gençlerimiz orada olmamalıydı" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'yle görüşebileceği açıklamasını da değerlendiren Şahin, "Müzakere ön şartı terör örgütünün silah bırakmasıdır. Başbakan çağrı yapmıştır. BDP’nin buna yeteneği, iradesi var mıdır? Ben hiçbir zaman umudumu kaybetmedim. BDP, KCK’nın güdümlü bir uzantısı görünümündedir. Öcalan’la müzakere mümkün değil. Terör suçundan ömür boyu mahkum olmuş, 'terörist başılığı' tescil edilmiş birisiyle görüşülmesi mümkün değildir. Parlamentodaki siyasi partiyle görüşülebileceği ifade ediliyor."

'SURİYE PKK'YA GÖZ YUMUYOR'
İdris Naim Şahin, Amanos Dağları'nda son dönemde artan saldırıların hatırlatılması üzerine Suriye'nin PKK'ya göz yumduğunu ifade etti.

Şahin, "Suriye, Türkiye’den intikam alma, zor durumda bırakmak için sınıra yakın bölgede terör örgütüne göz yumuyor. Suriye sınırında geçen sene olmayan bir terör yapılanması var. Suriye yönetiminin yaptığı devlet adabına uymaz" dedi.

'LIGHT MİLİTAN' TARİFİ
Geçmişte light militan olduğu açıklamasının sorulması üzerine Şahin, "1980 öncesinde militan değil, 'light militan'dım. Çatışmadan yana olan değil, memleketi için aktif çalışan insan demektir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum