1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ’İç ve Dış Laik Güç Odaklarının Halkımıza İtimadı Kalmadı!.’
’İç ve Dış Laik Güç Odaklarının Halkımıza İtimadı Kalmadı!.’

’İç ve Dış Laik Güç Odaklarının Halkımıza İtimadı Kalmadı!.’

’Şeyhin kerameti kendinden menkul.. Kendi sözünden ibaret..’ şeklindeki deyim misali, kendi kendilerini ’aydın’ ilan eden ve ne kadar aydın veya karanlık oldukları bu kendi tanımlamalarından anlaşılacak olan bir kesim var ülkemizde..

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

Yazının başlığı aslında, yarım asır öncelerde ölen alman yazarı Berthold Brecht’in, seçimi kaybeden bir başbakana söylettiği, ’Hükûmetimizin halka itimadı kalmamıştır..’ şeklindeki cümlenin tersyüz edilmiş şeklidir.

’Şeyhin kerameti kendinden menkul.. Kendi sözünden ibaret..’  şeklindeki deyim misali, kendi kendilerini ’aydın’ ilan eden ve ne kadar aydın veya karanlık oldukları bu kendi tanımlamalarından anlaşılacak olan bir kesim var ülkemizde.. Bunları muhatab kabul edip, onların sözlerine göre, ülkemize bir gömlek biçmeye çalışan dış güçler de aynı taifeden..

Bunlardan CHP’li bir akademisyen birisi olan K. Ç., Pennsylvania Şeyhi’nin manyetik çekim alanındaki Stv. isimli bir kanalda seçim öncesinde yayınlanan bir proğramda, bir anket şirketinin sahibinin, AK Parti’nin seçimlerde yüzde 47 nisbetinde oy alacağını söylemesi üzerine, ’O zat seçimlerden sonra bir daha araştırma yapmamalı. Haklı falan çıkmayacak. Ben siyaset bilimciyim, ben araştırmacıyım. Yok, böyle bir imkan yok.   ..Eğer tahmini çıkarsa ben akademisyenliği bırakırım. AK Parti yüzde 47'nin yanına bile yaklaşamaz. Yüzde 40 aldıklarına bile zil takıp oynayacaklar..’  demişti..

CHP m.vekili Muharrem İnce, 2014 yılında katıldığı bir televizyon programında ’AK Parti, yüzde 49 oy alsın bırakırım siyaseti.. Giderim, tavuk beslerim’ ifadesini kullanmıştı. 

Kemalistlerin yığıştığı bir gazetenin, -Aydın Doğan’ın deyimiyle bir zamanlar kendisini yarı tanrı gibi gören- megaloman tiplerinden E. Ç. isimli yazarı ise, 29 Ekim günü, ilginç bir şekilde, ’Atalarımız “Büyük lokma ye büyük konuşma” demiş..’ diye kendisine de ihtar çektiği yazısında şunları söylüyordu:

Yazının Devamı >>>