1. HABERLER

  2. HABER

  3. İbrahim Şahin'e Skandal Rapor
İbrahim Şahine Skandal Rapor

İbrahim Şahin'e Skandal Rapor

Adli Tıp raporuyla Ergenekon sanığı İbrahim Şahin’i kurtarma operasyonu mahkeme üyelerinin dikkati sayesinde önlendi.

31 Aralık 2010 Cuma 11:47A+A-

Adli Tıp 4. İhtisasDairesi, Ergenekon sanığı İbrahim Şahin'e 'cezai sorumluluğu tam değil" raporu verdi. Mahkeme raporlardaki çelişkiyi sorunca skandal ortaya çıktı.

Raporlarındaki çelişkileri gidermesi için uyarılan Adli Tıp Kurumu, Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturma kapsamında 'örgüt yöneticisi' iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Emniyet Özel Harekat Dairesi eski Başkanı İbrahim Şahin'e verilen "cezai sorumluluğu tam değil" raporunun başka bir tutuklu sanığa ait dosya incelenerek verildiği için geri çekti.

SKANDAL ADLİ TIP'A SEVKLE BAŞLADI

İbrahim Şahin'in avukatlarının Adli Tıp Kurumu yetkilileri hakkında suç duyurusu yapmasına neden olan olay Adli Tıp'ın Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin, İbrahim Şahin hakkında verilen iki ayrı raporun birbiriyle çeliştiğini tespit etmesiyle ortaya çıktı. Skandala dönüşen olaylar zinciri şöyle gelişti: 13. Ağır Ceza, İbrahim Şahin'i 5-23 Temmuz 2010 tarihleri arasında müşahade altında tutularak, rapor hazırlanmasını için Adli Tıp'a sevk etti.

ÇELİŞKİYİ MAHKEME ORTAYA ÇIKARDI

Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu, 20 Ağustos 2010 tarihinde İbrahim Şahin ile ilgili 'cezai sorumluluğu yoktur' raporu verdi. Ancak 13. Ağır Ceza, Adli Tıp'ın Kasım 2009'da verdiği "Şahin'in sağlık durumunun cezaevinde kalmasına engel olmadığı" raporuyla "cezai ehliyeti yoktur" raporu arasında çelişki olduğunu görüp bu çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp'a yeni bir talimat yazdı. Bunun üzerine dosyaları ve raporları inceleyen Adli Tıp, bir skandalı ortaya çıkardı.

O DA SİLİVRİ'DE AMA ŞAHİN DEĞİL

Çünkü Adli Tıp, başka bir kişiye ait dosyayı inceleyerek İbrahim Şahin'e 'cezai ehliyeti yoktur' raporu verdiği vermişti. Mahkemeden İbrahim Şahin'in dosyasını istemeyen Adli Tıp Kurumu, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve Kadıköy Adliyesi'nde başka bir suçtan yargılanan başka bir tutukluya ait dosyayı inceleyerek, İbrahim Şahin'e 'cezaevinde kalamaz' raporu verdiği belirlendi.

SEZER AFFETMİŞTİ


Susurluk skandalı davasında da örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan İbrahim Şahin, Adli Tıp'tan aldığı 'hafıza kaybı' raporu üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilmişti.

Bu kadar tesadüf arka arkaya gelir mi?

Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu, bunun üzerine 16.12.2010'da Ergenekon davasına bakan mahkemeye gönderdiği iki sayfalık yazıda, yanlış dosya incelenerek verilen raporun geri çekildiğini bildirdi. Kurum yazısında ''Müzekkerenize ilişkin dava dosyasının kurumumuza hiç ulaşmadığı ortaya çıktı. Şahsın tüm tıbbı belgelerini inceleyen dosyanın Adli Tıp Gözlem İhtisas Dairesi'ne müşahade amacıyla gönderilmesi talep olunur. Bunun üzerine yeni rapor düzenlenecektir'' denildi.

Adli Tıp'ın raporu geri çektiğini öğrenen Şahin'in avukatları, Adli Tıp yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular.Başkasının dosyasıyla İbrahim Şahin'e 'cezai ehliyeti yok' raporu verilmesi bazı soruları da beraberinde getirdi?

• Adli Tıp, Şahin'in dosyasını görmeden nasıl rapor hazırladı?

• Silivri Cizevi'nde tutuklu bulunan İbrahim Şahin'in dosyasının, yine Silivri Cizeavi'nde tutuklu olan, cezai ehliyeti olmayan bir başka sanıkla karıştırılması bir tesadüf olabilir mi?

• Şahin'in dosyası, hamile bir kadın ya da sağlığı yerinde olan birisiyle değil de neden cezai ehliyeti olmayan birisiyle karıştırıldı?

STAR

HABERE YORUM KAT