1. HABERLER

  2. HABER

  3. İbrahim Oruç'un Vücudunda 3 Kurşun Var!
İbrahim Oruçun Vücudunda 3 Kurşun Var!

İbrahim Oruç'un Vücudunda 3 Kurşun Var!

Bismil'de polis kurşunu ile yaşamını yitiren 17 yaşındaki H. İbrahim Oruç'un ön otopsi raporu açıklandı. Oruç, ateşli silahtan çıkan 3 kurşunla yaşamını yitirmiş.

A+A-

Dün Bismil'de YSK'nın bağımsız adayları veto etmesini protesto eden kitleye yönelik müdahalesi ile başlayan olaylar sırasında kitle üzerine ateş açılmasıyla yaşamını yitiren 17 yaşındaki Cahit Sıtkı Tarancı Lisesi 3. sınıf öğrencisi H. İbrahim Oruç'un ön otopsi raporu açıklandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp morgundan Cumhuriyet Savcısı Eser Kırlangıç gözetiminde adli tıp uzmanı Ümmühan Sevgi Hatipoğlu tarafından yapılan otopsi incelemesinde Oruç'un vücuduna isabet eden 3 kurşunla öldürüldüğü belirlenirken, öldürülmeden hemen önce ise darp edildiği belirtiliyor.

Vücudundaki mermi çekirdeği inceleme için Adli Tıbba gönderildi

Raporda Oruç'un göğüs kısmına 2, baş kısmına da bir mermi olmak üzere 3 merminin vücuduna isabet ettiği ve ölüm nedeninin kurşun olduğuna dikkat çekiliyor. Yine iki merminin vücudu delip çıktığı ancak bir mermi çekirdeğinin vücutta kaldığı tespitine yer veriliyor. Raporda ayrıca otopsi sonrası cesetten çıkan mermi çekirdeğinin inceleme yapılmak amacıyla Adli Tıp Diyarbakır Kimya İhtisas Dairesi Başkanlığı'na gönderilmesi için emanete verildiği belirtiliyor.

Vücudunda sıyrık ve darp izleri var

Raporda, Oruç'un ağız ve burun çevresinde kurumuş kan bulunduğu ve darp izleri tespit edildiğine yer verildi. Ağız ve burunda oluşan kanların yanında sürüklenmeye bağlı olarak sıyrıklarında oluştuğu belirtilen rapor görgü tanıkları ve basın mensuplarının çektiği görüntülerde Oruç'un vurulduktan sonra polis tarafından darp edildiği yönündeki anlatımları doğruluyor.

Otopsi raporunun sonuç kısmında adli tıp uzmanı şu görüşlere yer veriyor: "Bismil İlçesi'nde meydana gelen ateşli silah yaralanması sonucu ex duhul olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildiği bildirilen Halil İbrahim Oruç'un aynı gün yapılan ölü muayenesi ve otopsisinden elde edilen bulgulara göre;

1) Harici muayenede 1 no dan tarif edilen ateşli silah mermi çekirdeği yarasının 2 no dan vücudu terk ettiği ve mustakilen öldürücü nitelikte olmadığı, harici muayenede 3 no da ateşli silah mermi çekirdeği yarasının müstakilen öldürücü nitelikte olduğu şahsın mevcut ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmaları, şahsın olay anında sol kolunun sol göğsüne bastırmış olabileceği ve tek bir ateşli silah mermi çekirdeği isabeti ile, harici muayene de tarif edilen 1 ve 3 nolu yaraları oluşturmuş olabileceği ya da 1 adet mermi çekirdeğinin harici muayenede 1 no da tarif edilen yarayı oluşturarak 2 no da tarif edilen yerden vücudu terk etmiş olabileceği ve 2. bir mermi çekirdeğinin harici muayenede 3 no da tarif edilen ve öldürücü nitelikte olan yaradan vücuda girmiş olabileceği bu durumunda adli tahkikat ile aydınlatılmasının uygun olacağı.

2) Ateşli mermi silah çekirdeği giriş yaralarının cilt, cilt altı bulgularına göre bitişik atış mesafesinden yapılmadığı ancak kesin atış mesafesi taini için kişinin olay anındaki üzerindeki kıyafetlerin fizik incelemesinin yapılması gerektiği

3) Cesetten otopsi sırasında 1 adet ateşli silah mermi çekirdeği elde edildi.

4) Kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç organ yaralanmasına bağlı iç ve dış kanama neticesinden meydana gelmiş olduğu harici muayene bulgularına göre otopsi yapılan saatten 0-6 saat kadar önce ölüm olayının meydana gelmiş olabileceği kanaatindeyim."

Kaynak: DİHA

HABERE YORUM KAT