İBB'den Topçu Kışlası Açıklaması

19.11.2014 16:00
İBB'den Topçu Kışlası Açıklaması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Topçu Kışlasının bazı basın yayın organlarında yeniden gündeme gelmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Topçu Kışlasının bazı basın yayın organlarında yeniden gündeme gelmesi üzerine açıklama yaptı.

" Söz konusu projeye ilişkin, mahkemenin vereceği yapılamaz kararı doğrultusunda projenin iptali, yapılabilir kararı doğrultusunda ise yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halkoylamasına gidilmesi yönündeki irade geçerlidir" ifadesi kullanan İBB açıklamada şunlara değindi;

"Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edilen Stratejik Plandaki projeler bölümünde yer alması nedeniyle ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi ile ilgili olarak, devam eden dava sonucunda mahkemeden yapılamaz kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği yapılabilir kararı çıkması durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı, projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halkoyuna (plebisit) sunulacağı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edilmişti.

Taksim Topçu Kışlası ile ilgili Kurulun İstanbul ili, Beyoğlu İlçesi, 751 ada, 1-2-3-4 parsellerde bulunan ve yerinde mevcut olmayan Taksim Kışlasına ait iletilen bilgi-belgelerden, 2863 sayılı Yasanın 6. maddesinde belirtilen özellikleri taşıdığı anlaşıldığından korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, koruma grubunun 1 olarak belirlenmesine, ne şekilde ihya edileceği ile ilgili olarak restitüsyon ve rekonstrüksiyon projelerinin Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Projeleri ile bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesine karar verildi şeklindeki 09.02.2011 tarih ve 4225 sayılı kararı gereğince Taksim/Topçu Kışlası Beyoğlu İlçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına işlenmişti.

Her ne kadar bu plan İstanbul 1.İdare Mahkemesinin 2012/778 E., 2013/1084 K. sayılı ve 06.06.2013 tarihli kararı ile iptal edilmişse de, karar temyiz ve tashihi karar yapılmış olduğundan henüz kesinleşmemiştir.

Bu nedenle, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaşın ifade ettiği Mahkeme Süreci henüz tamamlanmadığı için belediyenin bu projeye ilişkin yeni bir karar vermesi de söz konusu değildir.

Böylelikle daha önceki yatırım programları ve planlarında yer alan diğer projeler gibi Taksim Topçu Kışlası Projesinin de 2014-2019 Stratejik Planında yer alması rutin ve teknik bir uygulamadan ibarettir.

Söz konusu projeye ilişkin, mahkemenin vereceği yapılamaz kararı doğrultusunda projenin iptali, yapılabilir kararı doğrultusunda ise yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halkoylamasına gidilmesi yönündeki irade geçerlidir.

İBB, DHA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim