1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. İbadi’den Yemen Meselesinde Geri Adım Attı
İbadi’den Yemen Meselesinde Geri Adım Attı

İbadi’den Yemen Meselesinde Geri Adım Attı

İbadi Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerin Yemen’e hava saldırıları hakkındaki eleştirilerini yumuşattı.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Haydar el İbadi Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerin Yemen’e hava saldırıları hakkındaki eleştirilerini yumuşattı. Irak Başbakanı resmi ziyaret amacıyla bulunduğu ABD’de New York Times’ın haberine göre Çarşamba günü “Öncelikle bu operasyonun hiçbir mantığı yok, Esas olarak Yemen sorunu Yemen’in iç sorunudur” açıklamalarında bulunmuştu. Ama İbadi bir gün sonra Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada “ Niyetim kimseyi tenkit etmek değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Eğer birisi gemide bir delik açarsa hepimiz boğuluruz. Bizler Irak’taki savaş sebebiyle çok acılar çektik. Savaş konusunda insanların ödemek zorunda kaldığı bedeller konusunda çok hassasız. İnancıma göre Yemen’deki savaşı mümkün olan en kısa sürede bitirmeyi düşünmeliyiz ve bunun yolu Yemenlilerin kendi başlarına sorunu siyasi bir çözümle halletmeleridir.”

El Arabiya’nın geçtiği habere göre İbadi “ Biz sadece bazı tavsiyelerde bulunuyoruz, konu hakkındaki görüşlerimiz belirtiyoruz. Onların işlerine müdahale etmiyoruz ve onlardan da bizim işlerimize müdahalede bulunmamalarını talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı

Suudi Arabistan Bağdad’a yeniden elçilik açmak üzere bir delegasyon gönderdiğini Ocak ayı içerisinde duyurmuştu. Suudi Arabistan’la Irak arasındaki diplomatik ilişkiler 1990 yılında kopmuş 2004’te Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra iki devlet arasındaki ilişkilerde düzelme yaşanmasına rağmen bugün itibariyle 25 yıldır kapalı olan Suudi Arabistan Bağdat Büyükelçiliği tekrardan açılmamıştı.

HABERE YORUM KAT