1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İbadi'den Türkiye Askerlerine 48 Saat Süre
İbadi'den Türkiye Askerlerine 48 Saat Süre

İbadi'den Türkiye Askerlerine 48 Saat Süre

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türk askerlerinin Musul yakınlarındaki kamptan 48 saat içinde çekilmesi çağrısı yaptı. İbadi, askerler çekilmezse BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracaklarını söyledi.

A+A-

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Zelikan kampında Iraklı güçleri eğiten danışmanları korumak için yoladığı askerleri 48 saat içinde çekmesini talep etti. Facebook sayfasından bir açıklama yapan İbadi, Türk askerlerinin IŞİD kontrolündeki Musul yakınlarında bulunan Zelikan kampına Bağdat hükümetinin 'izni olmadan' gittiğini belirtip, "Bu Irak'ın egemenliğinin ihlâlidir" ifadelerini kullandı. 

Öncesinde Irak Savunma Bakanı Halit El-Ubeydi ile Türk mevkidaşı İsmet Yılmaz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ubeydi görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, "Türk Savunma Bakanı'na , Kuzey Irak içlerine konuşlandırılan Türk askerlerinin Bağdat'ın bilgisi dışında gönderildiğini ve askerlerin geri çekilmesi gerektiğini söyledim" ifadelerini kullandı. 

Ubeydi'nin açıklamasına göre Savunma Bakanı Yılmaz da Irak tarafına Türk askerlerinin Musul yakınlarındaki Iraklı güçleri eğiten Türk askeri danışmanlarını korumak için ihtiyaç dahilinde gönderildiğini söyledi.

Ubeydi ise sayıları yaklaşık 1000'i bulan Türk askeri gücünün bu misyon için 'fazla olduğunu' Yılmaz'a ilettiğini belirtti. 

Musul Valisi: İbadi'nin bilgisi dahilinde

IŞİD'in kontrolüne geçtikten sonra Erbil'e yerleşen Musul valisi Etil El Nuceyfi ise  Türk askerinin eğitim amacıyla Musul'a gelmesinin Başbakan Hayder El İbadi ve parlamento başkanı Selim El Cuburi'nin haberi doğrultusunda gerçekleştiğini açıkladı.  Nüceyfi sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Başbakan Hayder İbadi, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldiğinde, Türk askerinin eğitim amacıyla Musul'a gelmeleri için talepte bulunduğunu açıklamıştı. Başbakan İbadi'nin Türkiye'ye bulunduğu talep doğrultusunda Ankara Bağdat havaalanına askeri mühimmat göndermişti. Aynı doğrultuda Ankara, sekiz aydan beri Zelikan kampında Musullulardan oluşan gönüllü Haşd El Vatani'ye eğitim vermek için eğitmenlerini bu kampa gönderdi."

Eski Musul valisi Etil El Nüceyfi, resmi bir unvana sahip olmaması nedeniyle bir Musullu vatandaş olarak “Türkiye devletinin Irak'a sunduğu destek karşısında memnuniyetimizi dile getirmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu: Irak Savunma Bakanı'nın davetiyle gittiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ubeydi-Yılmaz görüşmesi öncesinde,  Türk askerlerinin Irak Savunma Bakanı'nın davetiyle bölgeye gittiğini açıklamıştı. Çavuşoğlu,  "Askerlerimiz oraya yeni hükümet geldikten sonra Irak Savunma Bakanı'nın daveti üzerine gitti. Yeni hükümet kurulduktan sonra İçişleri Bakanı bizden polislerini eğitmemizi istedi. Savunma bakanı da askerlerini eğitmemizi istedi. Musul Valisi'nden de bize bu yönde davet geldi. Askerlerimiz orada IŞİD’e karşı mücadele edecek güçleri eğitiyor. Bunu sadece Türkiye değil ABD, Almanya , Fransa da yapıyor ve katkı sağlıyor bu eğitimlere" ifadelerini kullanmıştı.

Cuma günü  Irak'taki mevcut Türk birlikleri içinde bir "nöbet değişimi" gerçekleşmişti. 2,5 yıldır Peşmerge'nin eğitimi için Musul yakınlarında olan Türk birliğinin değiştirilmesi için Zelikan Kampı'na yaklaşık 150 asker karayoluyla gönderilirken, birliklerin değişimi dolayısıyla 20-25 tank da bölgeye intikal etmişti. Al Jazeera'nin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre kamptaki asker sayısı yaklaşık 1000 oldu. Aralarında bordo bereli istihbarat birimleri ve mavi bereli komandoların da olduğu bu güç yaklaşık 1000 kişilik yerel güce eğitim veriyor. IŞİD kontrolü altındaki bölgeye yakın olduğu için kampın güvenliğini arttırma ihtiyacı sevkiyata sebep oldu. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT