1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İbadi'den İlginç Çıkış: Düşmanca Hareket Sayarız
İbadi'den İlginç Çıkış: Düşmanca Hareket Sayarız

İbadi'den İlginç Çıkış: Düşmanca Hareket Sayarız

Irak Başbakanı İbadi, IŞİD ile mücadele için ülkesine gönderilecek herhangi bir askeri kara gücünü "düşmanca hareket" sayacaklarını açıkladı.

A+A-

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak'a gönderilecek herhangi bir askeri kara gücünü "düşmanca hareket" olarak sayacaklarını açıkladı. Basın ofisinden yapılan açıklamada İbadi, Irak'ın karada savaşacak yabancı güce ihtiyacı olmadığını ifade ederek, hükümetin böyle bir gücün ülke topraklarına ayak basmasına izin vermeyeceğini belirtti.

İbadi, "Irak hükümeti hiçbir bölgesel veya uluslararası taraftan kara gücü gönderilmesi talebinde bulunmadı. Herhangi bir devletten ülkemizin ulusal egemenliğini ihlâl ederek ortaya atılacak böyle bir adımı kesinlikle reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan İbadi, uluslararası koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadelesinde Irak'a hava saldırısı, silah, mühimmat ve eğitim desteğinde bulunmasını istedi.

Irak'ta IŞİD’e karşı karada savaşacak yabancı asker gönderilmesi konusuyla ilgili İbadi'nin yanı sıra parlamentodaki Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim ez-Zamili de tepki göstererek, "Irak'a karadan girecek herhangi bir Müslüman veya Batılı askeri gücü reddedeceğiz ve onlarla IŞİD ile olduğu gibi savaşacağız" demişti.

Mecliste en çok milletvekili sayısına sahip Şii Ulusal Koalisyonu ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi de ABD'nin yabancı askeri güç gönderme önerisine karşı çıkmıştı.

İbadi'nin reform kararları çerçevesinde görevinden alınan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi'nin lideri olduğu meclisteki Vatanniye Bloku ise, IŞİD’e karşı karada savaşacak ABD'li askerlerin ülkeye girişine karşı çıkmayacaklarını belirtmiş, ancak bunun ABD ile Bağdat arasında 2008 yılında imzalanan "güvenlik anlaşması" çerçevesinde olması gerektiğini savunmuştu.

Irak'ta, IŞİD’e karşı karada savaşacak Arap ve Batı ülkelerinden askeri birliklerin ülkeye getirilmesi için ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörlerinden John McCain'in Başbakan İbadi'ye teklif sunduğu öne sürülmüştü.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT