1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İbadi: "Musul'da 2300 Zırhlıyı IŞİD'e Kaptırdık"
İbadi: "Musul'da 2300 Zırhlıyı IŞİD'e Kaptırdık"

İbadi: "Musul'da 2300 Zırhlıyı IŞİD'e Kaptırdık"

Suriye ve Irak topraklarındaki hakimiyet alanını genişleten IŞİD'in belkemiği, ABD yapımı silahlardan oluşuyor. Başbakan Haydar Abadi "Sadece Musul'da 2 bin 300 zırhlı Humvee kaybettik" dedi.

A+A-

Suriye topraklarının yarısını, Irak'ta da Ramadi ve Musul gibi önemli şehirleri ele geçiren IŞİD'in kullandığı silahların ABD yapımı olduğu, Irak Başbakanı Haydar Abadi tarafından da doğrulandı. Abadi, pazar akşamı El Irakiye televizyonunda yayımlanan röportajında "Musul'un düşüşü sırasında çok fazla silah kaybettik. Sadece Musul'da 2 bin 300 Humvee (ABD yapımı zırhlı savaş cipi) kaybımız oldu" ifadelerini kullandı. Hesaplamalara göre sadece 2 bin 300 Humvee'nin fiyatı bile 1 milyar 150 bin doları buluyor. Ay başında, Irak'ın başkenti Bağdat'ın 110 kilometre yakınındaki Ramadi'yi kontrol altına alan örgüt, 150 Humvee ve 6-7 adet tankı daha ele geçirdi. IŞİD'in hızlı ilerleyişinde ve ele geçirdiği yerleri kontrol altında tutmasında Humvee'lerin önemli rol oynadığı söyleniyor. Örgüt bu araçları canlı bomba saldırılarında da kullanıyor.

IŞİD mensupları, dün de başkent Bağdat'ın kuzeybatısındaki bir askeri karargahı hedef aldı. Saldırıda, aralarında üst düzey emniyet birimi mensuplarının da bulunduğu 45 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Görgü tanıkları, üç adet Humvee'nin askeri karargaha dalarak infilak ettiğini, en az 55 kişinin de yaralandığını aktardı. ABD, Irak ordusunun IŞİD'e silah kaptırmasını sert bir dille eleştirse de bölgeye silah göndermeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda Bağdat yönetimine bin adet Humvee cip ve 12 adet Abrams tankı gönderilmesi planlanıyor. 

HABERE YORUM KAT