1. HABERLER

  2. HABER

  3. Huveydi: Türkiye’deki Tecrübenin Adı “Sivil İslam”dır
Huveydi: Türkiye’deki Tecrübenin Adı “Sivil İslam”dır

Huveydi: Türkiye’deki Tecrübenin Adı “Sivil İslam”dır

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin düzenlediği konferansta konuşan Arap yazar Fehmi Hüveydi, Türk-Arap ilişkilerini değerlendirirken ilginç bir benzetmede bulundu.

07 Ocak 2011 Cuma 02:36A+A-

Türkiye'de son yıllarda meydana gelen hızlı değişime dikkat çeken Hüveydi, Türkiye'deki bu değişimin adını "Sivil İslam" olarak koyduklarını ifade etti.

Hüveydi; "Sivil İslam kürsülerden, meydanlardan insanlara siyasi ve ideolojik mesajlar veren ve insanlara baskı uygulayan ve yönlendiren bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım insanların mutluluğu ve refahı için emek vermektedir. Sokaklarda dolaşıp insanlara yol, eğitim, sağlık hizmeti, iş ve refah götürmeye çalışan bir yaklaşım" dedi. Hüveydi, Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında artık sadece bir köprü değil karar verici bir merkez haline geldiğini vurguladı.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen "Küreseli Tartışmak" konferansları serisinin 7. konuğu Arap dünyasının en tanınmış köşe yazarlarından Fehmi Hüveydi oldu. Fehmi Hüveydi, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin Altunizade Yerleşkesi'nde "Türk Dış Politikasının Arap Dünyasındaki Algılanışı" konusunu anlattı.

'ARAP HALKLARI TÜRKİYE'YE KUCAK AÇTI'

AK Parti hükümetinin Türkiye'de Arap dünyasını marjinal olmaktan çıkardığını vurgulayan Hüveydi, "AK Parti hükümetinin bir duruşu var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta ne yaptığını hepimiz hatırlıyoruz. Batı'nın politik İslam'a karşı olan tavrını hepimiz biliyoruz.

Türkiye bundan farklı bir model oluşturdu. Ben buna Sivil İslam diyorum. Bu model hem batıda hem de Arap dünyasında memnuniyetle karşılandı. Sivil İslam kürsülerden, meydanlardan insanlara siyasi ve ideolojik mesajlar veren ve insanlara baskı uygulayan ve yönlendiren bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım insanların mutluluğu ve refahı için emek vermektedir. Sokaklarda dolaşıp insanlara yol, eğitim, sağlık hizmeti, iş ve refah götürmeye çalışan bir yaklaşım.

Türkiye'de İslamcı kökenli siyasetçiler demokrasi ve sivil toplumun imkanlarını bu hedefler için seferber etti. Bu nedenle de Arap halkları Türkiye'ye kucak açtı.

Türk halkının Gazze saldırısına verdiği tepki de Arap halklarının dikkatinden kaçmadı. Tüm bu gelişmeler Türkiye ile Arap halkları arasında çok önemli bir köprü kurdu" diye konuştu.

'TÜRKİYE KARAR VERİCİ BİR MERKEZ OLDU'

Bazı gazetecilerin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun büyükelçiler konferansındaki konuşmasına referansla Türkiye'nin 21. yüzyılda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacağını yazdığını anlatan Hüveydi, "Evet Türkiye güçlü ama şu anda süper güç değil. Küresel bir güç olmak Türkiye'nin şu anki pozisyonu değil. Türkiye şu anda bölgesel bir güç ancak Türkiye'nin küresel bir güç olduğunu iddia etmek doğru değil. Kimse Türkiye'den dünyanın dört bir yanındaki sorunları çözmesini beklememeli.

Ancak 21. yüzyılın sonuna 90 yıl daha var, Türkiye gelişmesini sürdürürse belki zaman içinde bu hedefine ulaşabilir. ABD ekonomik krizden sonra Ortadoğu'dan çekilmeyi istiyor.

Yani Ortadoğu'daki boşluk büyüyor. Türkiye bu boşluğu doldurabilir, bu bölgede büyüyebilir. Çünkü Türkiye artık eskisi gibi batı ile doğu arasında sadece bir köprü değil. Türkiye doğu ile batı arasında karar üretici bir merkez oluyor. Türkiye AK Parti hükümetinden önce sadece idare ediliyordu. Şimdi ise iyi idare ediliyor ve etrafını etkiliyor.  Bu nedenle de Doğu'ya da yöneliyor ama bunu yaparken Batı'ya sırtını dönmüyor. Yani bence Türkiye'nin yönü hâlâ Batı'ya dönük ama kendine başka kapılar da açtı" dedi.

SİVİL İSLAM VAAZ DEĞİL, HİZMET VERMEKTİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken de tanıdığını anlatan Hüveydi, "Ben Erdoğan'ın insanlara yol, ekmek, su götürmek için nasıl çalıştığını gördüm. Ben buna Sivil İslam diyorum. Sivil İslam insanlara vaaz değil, hizmet vermektir. Arap dünyası bu modeli Türkiye'den öğreniyor" şeklinde konuştu. Hüveydi, değişen Türk dış politikasının bir devlet politikası mı yoksa AK Parti politikası mı olduğunun cevabını bilmediğini söyledi. Hüveydi, Hazirandaki genel seçimler sonrasında ne gibi bir tablonun ortaya çıkacağını kendisinin de bilmediğini kaydetti.

ARAPLAR TATİL İÇİN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Araplar'ın Türkiye'ye artık başka bir gözle baktığını anlatan Hüveydi şunları söyledi: "Geçtiğimiz yaz Türkiye'deydim. Etrafıma baktığımda bütün Araplar Türkiye'de sandım. O kadar çok Arap turist geliyor ki...

Arap ülkelerinde 'Tatile gidecekseniz Türkiye'ye gidin' sözünü çok duyuyorum. Şimdi bizim ihtiyacımız olan bunun geçici olmaması, devam ettirilmesidir. Bunun için de geleceğe yönelik bir şeyler yapmamız gerekiyor." 

ABDULLAH R. AYDIN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT