1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hüsnü Tuna: Sivas Davası Yeniden Görülmeli
Hüsnü Tuna: Sivas Davası Yeniden Görülmeli

Hüsnü Tuna: Sivas Davası Yeniden Görülmeli

Sivas olaylarıyla ilgili davanın yeniden görülmesi gerektiğini söyleyen Avukat Hüsnü Tuna; “Emniyet tarafından uyarıldığı için Sivas’a gitmeyen Rıza Zelyut ile Zelyut’u uyaranlar, olayların olacağından haberi olduğunu ima eden Fikri Sağlar mahkemede dinle

03 Temmuz 2011 Pazar 03:26A+A-

Sivas olaylarının sanık avukatları, Sivas davasında sivil halktan tanıkların, otel sahibinin, dönemin Sivas Valisi ve İl Jandarma Komutanı’nın dinlenmediğini ve adil bir yargılama yapılmadığına açıkladılar.

Olayda bazı maktullerin kuşunla öldürüldüğünü hatırlatan avukatlar, olayların üzerinin örtüldüğünü ve provokasyon yapanların cezalandırılmasının engellendiğini söylediler. Sivas davasında sanıklarının avukatları Mazlum-Der’in İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Sanık vekilleri Av. Muhammet Emin Özkan, Av. Necati Ceylan, Av. Cüneyt Toraman, Av. Hüsnü Tuna ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Ali Devecioğlu, basın toplantısına katılanlar arasındaydı.

Sivas olaylarıyla ilgili davanın yeniden görülmesi gerektiğini söyleyen Av. Hüsnü Tuna, dönemin Sivas Emniyet Müdürü Doğukan Öner’in Rıza Zelyut’u aradığını, Zelyut’a gelmemesinin isabetli olacağını söylediğini hatırlattı. Tuna, emniyet tarafından uyarıldığı için Sivas’a gitmeyen Rıza Zelyut ile Zelyut’u uyaranların ve olayların olacağından haberi olduğunu ima eden Fikri Sağlar’ın mahkemede dinlenmesi gerektiğini belirtti. Olayın mağdurlarının olay öncesinde sık sık emniyete ve valiliğe gidip geldiğini söyleyen Tuna, emniyetin oteli boşaltmak yerine, otelde kalanlara “Herhangi bir olay olmaz” diye telkinde bulunduğunu hatırlattı.

Sivas olayının tek başına münferit bir olay olmadığına dikkat çeken Avukat Cüneyt Toraman da, Başbağlar ve o dönemdeki suikastların 28 Şubat darbesine yapılan hazırlık olduğunu dile getirdi. Olayın ikinci Menemen olayı olarak değerlendirilerek, devlete karşı bir girişim muamelesi yapıldığına dikkat çeken Toraman, “28 Şubat’ın failleri, Sivas’taki maktullerin katilidir” dedi. Toraman, Sivas olaylarını Sünniler ve Alevilerin birlikte anması gerektiğini söyledi.

Sanıkların Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 141/1’den yargılandığını belirten Avukat M. Emin Özkan, sanıkların devletin düzenini bozmak ve rejimi değiştirmeye teşebbüsle yargılandığına dikkat çekti.

Mahkeme sırasında birçok hukuksuzluk yaşandığına dikkat çeken Özkan, müdahil avukatlarının mağdurları savunmak yerine devletin güvenliği gibi konuları sürekli mahkemeye taşıdığını anlatarak, mağdurların hakkını savunmanın da sanık avukatlarına kaldığını söyledi.

Sivas olayları, Çetin Emeç ve Uğur Mumcu cinayetlerinin darbeye zemin hazırlamak için yapılan provokasyonlar olduğuna dikkat çeken Özkan, bu olaylarla halkın dini ve etnik çatışmanın içine çekilmesinin amaçlandığını dile getirdi. Sivas olaylarında da derin devlet-çete ilişkisinin olduğunu savunan Özkan, 28 Şubat darbesini yapanların Sivas olayları ve o dönemdeki suikastlerin sorumluları olduğunu iddia etti. (Hasan Başar / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum