1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husilerin Kalesi Vuruldu
Husilerin Kalesi Vuruldu

Husilerin Kalesi Vuruldu

Yemen’de Suudi Arabistan’ın öncülüğünde operasyon yürüten koalisyon güçlerine bağlı savaş uçakları, Husilerin kalesi olarak bilinen Sada kentini bombaladı.

A+A-

Başkent Riyad’daki komuta merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Koalisyon Sözcüsü Tuğgeneral Ahmet Asiri, koalisyona bağlı savaş uçaklarının Suudi Arabistan sınırında bulunan Sada kentindeki Husilere ait hedefleri vurduğunu söyledi.

Asiri, savaş uçakları tarafından düzenlenen saldırılarda Husilere ait birçok askeri araç ile sınır bölgesine yakın teçhizat merkezlerinin hedef alındığını belirtti.

Amaçlarının Suudi Arabistan sınırını güvenli hale getirip, Yemen tarafından roket ve benzeri silahlarla saldırıların engellenmesi olduğunu söyleyen Asiri, sınırda bulunan bir diğer Husi bölgesi Maran’ın da vurulduğunu ifade etti.

Asiri can kaybı olup olmadığı ile ilgili ise bilgi vermedi.

Sivil halk uyarıldı

Suudi Arabistan resmi devlet kanalı İhbariyye’nin haberine göre Yemen’de operasyon yürüten koalisyon, İran destekli Şii husilerin kalesi olan Sada kentinin sakinlerinden bölgeden ayrılmaları için uyarıldı.

Koalisyon bugün yerel saati ile 19.00’dan itibaren bütün kentin askeri bir hedef olacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları Sada’nın üzerinden alçak uçuşlar yaparak, halkın kentin eski mahallelerini terk etmeleri gerektiği yönünde uyarılar içeren bildiriler bıraktı.

Suudi Arabistan’ın sınırına yakın olan Sada kenti, Yemen’in başkenti Sana dahil bir çok kenti ele geçiren Husilerin kalesi olarak kabul ediliyor.

Sada’dan roket atılmıştı

Suudi Arabistan sınırına çok yakın bir bölgede olan Sada kentinden Husiler, Suudi Arabistan’ın topraklarını havan toplarıyla hedef almıştı. Necran kentinde roketlerin hedefi olan bölgelerde yaşayan sekiz kişi ölmüştü.

Suudi Arabistan perşembe günü Husilerin bombardımanına ağır bir şekilde karşılık vereceklerini duyurmuştu.

Ateşkes vaatlerinden ‘sert karşılık’ tehditlerine

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry perşembe günü Riyad’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyir ile bir araya gelmişlerdi. İki bakan insani yardım amaçlı 5 günlük ateşkes anlaşmasını ele aldıklarını açıklamışlardı.

Anlaşmanın şartlarının arasında, Husilerin ateşkese uyuması ve birliklerinin yerlerini değiştirmemesi yer alıyordu. Ancak Husilerin saldırılarını sürdürmesi Suudi Arabistan'ın fikrini değiştirdi.

Koalisyon Sözcüsü Tüğgeneral Ahmet Asiri, “Bizim şimdiki işimiz, Sada kentinde saklanan saldırıların planlayıcılarına ve milislere ulaşmak” ifadelerini kullanmıştı.

Asiri, Husilere ağır bir şekilde karşılık vereceklerini duyurmuştu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT