1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husilerin Düzenlediği Saldırılarda Ölü ve Yaralılar Var
Husilerin Düzenlediği Saldırılarda Ölü ve Yaralılar Var

Husilerin Düzenlediği Saldırılarda Ölü ve Yaralılar Var

Husilerin Taiz kentinde düzenlediği saldırılarda 8 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.

A+A-

Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) Taiz kentinde düzenlediği saldırılarda, 4'ü sivil 8 kişinin öldüğü, 42 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ülke genelinde başlatılan ve üçüncü gününe giren ateşkesi ihlale devam eden Husi militanlar, Taiz kentinin çeşitli bölgelerinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri'nin (HDG) mevzileri ile sivil yerleşim yerlerini hedef aldı. Saldırılarda HDG'ye bağlı 4 kişi ile aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 4 sivil hayatını kaybetti.

Husilerin Taiz'e bağlı Ed-Duha, Useyfira, El-Cahmeliyye ve Er-Ravda bölgelerine düzenlediği saldırılarda 17 HDG mensubu ile 25 sivil yaralandı.

Husilerin, geçen salı başlayan ateşkesin ilk üç gününde 90 ihlal gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, taraflar arasında Cenevre'de başlayan diyalog görüşmeleri nedeniyle salı günü saat 12.00'de başlayan ve 7 gün sürecek ateşkes kararı almıştı.

Yemen'de hükümet güçleri ile Husiler arasında 9 aydır devam eden iç savaşı bitirmeye yönelik Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki müzakereler, 6 ay aradan sonra salı günü İsviçre'de yeniden başlamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT