1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husiler Yemen'de Okula Saldırdı: 29 Ölü
Husiler Yemen'de Okula Saldırdı: 29 Ölü

Husiler Yemen'de Okula Saldırdı: 29 Ölü

Yemen'in Sa'da vilayetinin Demac bölgesine Şii Husi grupların düzenlediği saldırıda 29 kişinin öldüğü, 120 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A+A-

Bölgeye saldırı düzenleyen Husi gruplar, aralarında Dar ül-Hadis adlı bir okulun öğrencilerinin, kadın ve çocukların da bulunduğu 29 kişiyi öldürdü ve 120 kişiyi de yaraladı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin 15 Ekim'de gruplar arasında sağladığı ateşkes son saldırı ile bozuldu. Bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesi için oluşturulan "Arabuluculuk Komitesi" üyesi Yahya Ebu Asbu, bölgedeki şiddetin ne ilk ne de son olacağını iddia etti. Bölgedeki gerginliğin sebebinin Husi grupların bölgedeki hakimiyetini arttırmak olduğu ifade ediliyor.

"Yemen Hud İnsan Hakları Derneği" ise yayınladığı bildiride, Husilerin ağır silahlarla bölgeyi bastıklarını, 50 evin tahrip edildiğini, kadın ve çocukların da aralarında olduğu onlarca kişinin öldüğünü iddia etti. Husilerin yaptıkları katliamla insanlığa karşı suç işlediği" belirtilen bildiride, saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini dile getirildi.

İran'dan yardım alan Husiler, Suriye'de Esed saflarında halka karşı savaştıkları kendileri tarafından kabul edilmişti.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum