1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. "Husiler ve Salih Yanlıları Oturuma Katılmazsa Müzakerelerden Çekileceğiz"
"Husiler ve Salih Yanlıları Oturuma Katılmazsa Müzakerelerden Çekileceğiz"

"Husiler ve Salih Yanlıları Oturuma Katılmazsa Müzakerelerden Çekileceğiz"

Yemen hükûmeti adına müzakerelere katılacak heyet, Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden heyetin, bugün Kuveyt'e gelmemesi durumda müzakerelerden çekileceklerini duyurdu.

A+A-

Yemen hükûmeti adına müzakerelere katılacak heyetten yapılan yazılı açıklamada, Kuveyt'te 18 Nisan'da başlaması kararlaştırılan müzakerelerin üzerinden üç gün geçmesine rağmen Husiler ile devrik lider Salih yanlılarını temsil eden heyetin henüz Kuveyt'e gelmediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Barışın sağlanması arzusuyla yeterince sabredildi. Her türlü fırsat tanındı ancak Husiler ile Salih yanlılarını temsil eden heyet, görüşmelerin açılış oturumuna katılmazsa müzakerelerden çekileceğiz.” ifadesi kullanıldı.

Müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda Yemen halkı ve uluslararası toplum karşısında tüm sorumluluğun karşı tarafa ait olduğu kaydedilen açıklamada, “diyaloğa ve barışa inanmayan, insan haklarını çiğneyen bu çeteler”in Yemenli masumları katletme, uluslararası ve bölgesel güvenliği tehdit etme ve savaşı sürdürmedeki ısrarcı tutumunun kınanması çağrısında bulunuldu.

Husileri Temsil Eden Heyet Umman'da

Öte yandan Husiler ile Salih başkanlığındaki Genel Halk Kongresi Partisi'ni temsil eden heyetin, Umman'ın başkenti Maskat'a ulaştığı bildirildi.

AA

HABERE YORUM KAT