1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husiler 18 Yardım Çalışanını Kaçırdı
Husiler 18 Yardım Çalışanını Kaçırdı

Husiler 18 Yardım Çalışanını Kaçırdı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları, Marib, Zencebar ve Taiz kentlerinde Husilerin mevzilerine hava saldırıları düzenledi. Husiler Lahic kentinde 18 insani yardım çalışanını kaçırdı.

A+A-

Al Jazeera’ya bilgi veren güvenlik kaynakları, Husiler ve onlara destek veren devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdallah Salih’e bağlı güçlerin Aden’in kuzeyinde yer alan Lahic kentinde 18 insani yardım çalışanını kaçırdığını doğruladı. Kaynaklar olay ile ilgili daha fazla bilgi vermedi.

Al Jazeera muhabiri, Husi karşıtı koalisyona ait uçaklarının Kararlılık Operasyonu kapsamında Taiz’de Husilerin mevzilerine gece boyu hava saldırıları düzenlediğini söyledi. Kentte Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi’ye bağlı Halk Komiteleri ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda Husilerin 20 üyesi öldü. Halk Komiteleri'nden ise beş kişi öldü.

Al Jazeera muhabiri, savaş uçaklarının Taiz’deki Cumhurbaşkanlığı konutunu bombaladığını dile getirdi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih destekçileri ile Husi Ensarullah hareketi üyelerinin toplantı yaptığı sırada bombalanan konut tamamen yıkıldı. Salih'e destek veren askeri birliklerin konuşlandığı konutun yakınlarındaki evler de saldırıdan zarar gördü. Bölgeden halen dumanlar yükseliyor.

Koalisyon uçakları, Marib kentinin kuzeyinde bulunan Meczer bölgesinde Husilerin kontrolündeki Mas kampına beş hava saldırısı düzenledi. Bölgedeki kampı ele geçirmek için Halk Komiteleri ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar iki gündür devam ediyor.

Husiler, Yemen ordusuna ait Mas eğitim kampını 2014 yılının Kasım ayında ordudan direniş görmeden ele geçirmişti.

HABERE YORUM KAT