1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. "Husiler 150 Füze Saldırısı Düzenledi"
"Husiler 150 Füze Saldırısı Düzenledi"

"Husiler 150 Füze Saldırısı Düzenledi"

Yemen'deki Şii Ensarullah Hareketi'nin Suudi Arabistan'a ait askerî noktalara 150 füze saldırısı düzenlediği ileri sürüldü.

A+A-

Husilerin kontrolündeki Yemen resmî haber ajansı SABA'nın haberine göre, ismini vermek istemeyen bir Husi yetkilisi, Husiler ve onları destekleyen halk komitelerinin, Suudi Arabistan'ınYemen sınırında bulunan Cizan ilindeki el-Ayn el-Harra kampı, Meşyah, Kaza, el-Ma'tan, el-Kusaybat, el-Karn, el-Havbe, es-Sudane ve Milha askerî noktalarına 150 füze saldırısı düzenlediğini iddia etti.

Husilerin Cizan'a bağlı et-Tıval'daki sınır muhafızları merkezine füzeyle saldırdıklarını ve Cizan'daki ed-Dud, ed-Duhan ve Cellah askerî noktalarına baskın düzenlediklerini savunan yetkili, baskınların başarıyla sonuçlandığını, bazı Suudi Arabistan askerlerinin öldürüldüğünü, bazılarının kaçtığını ve askerî araçların imha edildiğini ileri sürdü.

Suudi Arabistan tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Yemen'in İbb, Aden ve Sa'de kentlerinde Husilere ait askerî noktalara hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Koalisyon uçaklarının saldırıları sonucu ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Devrimin ardından siyasî istikrarın sağlanamadığı Yemen'de yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, mart ayında, söz konusu gruba yönelik operasyon başlatmıştı. Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar çeşitli kentlerde sürüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum