1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. "Husi ve Salih Yanlılarının Rolü Bitmiştir"
"Husi ve Salih Yanlılarının Rolü Bitmiştir"

"Husi ve Salih Yanlılarının Rolü Bitmiştir"

Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin, gelecek aşamada İran destekli Şii Husilerin ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih taraftarlarının rolünün bittiğini söyledi.

A+A-

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed Halife ile ortak basın toplantısı düzenleyen Yasin, Husi milisleri ve Salih taraftarlarını, mümkün olduğu kadar ülkedeki altyapıyı yıkmaya çalışmak, İran'ı ise onları bu konuda desteklemekle suçladı.

İran’ı bölgede çatışmayı tırmandırmaya çalışmakla suçlayan Yemen Dışişleri Bakanı Yasin, şöyle konuştu:

"Husi milislerin Yemenlilere yaptığı büyük bir suçtur. Diyalog oturumlarının, ülkede iç istikrarın sağlanması, milislerin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) kararlarına uymaları ve silahlarının tamamını teslim ettikleri zaman başlayacağını tahmin ediyoruz. Maalesef, gıda maddeleri göndermesi gereken İran da Husi milislerine destek amaçlı savaş gemileri göndermeye çalışıyor ve sanki bölgede çatışmayı daha fazla tırmandırmak istiyor. İran'ın, askeri operasyonların durmasının operasyonun başarısız olduğu anlamını taşımadığını bilmesi gerekir."

Yemen Dışişleri Bakanı Yasin, gelecek aşamada düzenlenecek diyalog görüşmelerinde Husiler ve Salih yanlılarının rolünün olup olmayacağı konusunda da, "Yemenliler için, Husiler ve Salih yanlılarının rolü bitmiştir. Husiler ve Salih taraftarlarının Yemen ve halkına yönelik yaptıkları bunca şeyden sonra Yemen diyaloğunda rollerinin olacağını zannetmiyorum. Şimdiye kadar Yemen'e yaptıkları yeter" dedi.

"Umuda Dönüş"

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halife de "Kararlılık Fırtınası" ve "Umuda Dönüş" operasyonlarının birbirine paralel olarak devam ettiğini ve siyasi, askeri, insani alanları kapsadığını söyledi.

Halife, "Biz operasyonların durmasından söz etmiyoruz. Operasyonlar, Husi milislere karşı koymak ve Yemenlileri Husi milisler tarafından gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı savunmak için devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT