1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hüseyin Aygün: PKK'dan Şikâyetçiyim
Hüseyin Aygün: PKKdan Şikâyetçiyim

Hüseyin Aygün: PKK'dan Şikâyetçiyim

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, PKK tarafından kaçırılması olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 'şikayetçi' sıfatıyla yaklaşık 3 saat ifade verdi.

A+A-

Tunceli Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Savcısı Osman Altınkaya'ya verdiği 4 sayfalık ifadede Aygün, olaya ilişkin bilgiler aktardı. Kendisine gösterilen albümdeki PKKlıların fotoğraflarını inceleyen ve kendisini kaçıran PKKlıları teşhis etmeye çalışan Aygün, "İki gün boyunca beni silah zoruyla kaçırıp alıkoyan, özgürlük ve güvenliğime tehdit oluşturan PKK mensuplarından davacı ve şikayetçiyim." dedi.

Hüseyin Aygün, Tunceli Adliye Sarayı'na dün 14.00 sularında, olay anında yanında bulunan Kadir Merkit'le birlikte geldi. Cumhuriyet Savcısı Osman Altınkaya'ya 4 sayfalık ifade veren Aygün, PKKlılarca alıkonulması olayına ilişkin bilgiler aktardı. Aygün, ifadesinde, Ovacık'ta kahvehanede otururken bir kişinin masaya üzerinde 'Yurtsever Ovacık Halkı' yazılı bildiri koyduğunu anlatıyor. Bunun kendisini şüphelendirdiğini söylüyor. Bildiride, Ovacık ilçesinde 'devletle işbirliği yapan' bazı kimseleri sürgün edildiğine dair ifadelerin yer aldığını belirtiyor. Tunceli istikametine doğru giderken 3 aracın kendilerini takip etmeye başladığını söylüyor. Olay öncesini ve yaşananları şöyle anlatıyor: "Kaza yapmamak için şoföre yol vermesini söyledim. Araç bizi geçti gitti. Bizi solladıktan 15 dakika sonra Yoncalı yol ayrımında iki kişinin yol ortasında olduğunu gördüm. Mecburen durduk. Hemen bize silah doğrulttular. PKK'lıyız, sizi almaya geldik dediler. (...) Eylemin propaganda amaçlı olduğunu ve bunu Dersim sorumlusu Seyithan'ın emriyle yaptıklarını belirttiler. Benim yanımda Bahoz'la görüşmediler. Bahoz'la ne şekilde irtibat kuruldu onu bilmiyorum. Beni bıraktıktan sonra 2 saat yürüdüm ve Aktaş köyü yakınlarına vardığımı anladım. Bana herhangi bir şiddet uygulanmamıştır. Hatta Bahoz'la irtibat kurulmasaydı Kandil'e bile götürülebileceğimi düşünüyordum. Bana gösterilen albümde bulunan fotoğrafları tek tek inceledim. Bu fotoğraflar içerisinden 11. sırada bulunan kişiyi, 'Azad' kod adlı PKK'lıya benzettim. Ancak tam ve net bir biçimde teşhis ettiğimi söyleyemem. 132'nci sırada bulunan kişinin beni kaçıran PKK'lılar içerisinde yer almadığını kesin bir biçimde söyleyebilirim. İki gün boyunca beni silah zoruyla kaçırıp alıkoyan, özgürlük ve güvenliğime tehdit oluşturan PKK mensuplarından davacı ve şikayetçiyim.''

Ali Haydar Gözlü, Kazım Pıynar / Zaman

HABERE YORUM KAT

2 Yorum