Hürriyet, Milliyet'e Serbest; Zaman ve Star'a Yasak

16.10.2010 14:44
Hürriyet, Milliyete Serbest; Zaman ve Stara Yasak
Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde çıkan bir fotoğrafa sessiz kalan savcılar aynısını yayımlayan Zaman ve Star gazetelerine ise ceza yağdırdı.

Ama bu sevince bütün gazete okurları aynı şevk ve iştiyakla katılamadı. Çünkü Zeynep'in yüzü buzlanmıştı. Buzlanmış resimler haberin gülen yüzünü ortadan kaldırmakla kalmamış, olumsuz bir haber haline de getirmişti. Oysa Zeynep ne katil ne terörist ne de başka bir şeydi. O terörün mağduru haline gelmiş ve bütün toplumun sevgisini kazanmış bir semboldü.

Kanun 18 yaşından küçükleri çocuk kabul ediyor ve onları korumak için böyle bir tedbir alıyor. Zeynep bebek haberini ise bunlardan ayıran çok önemli bir özellik var. Bu iyi bir haber... okuyunca sevineceğimiz, bakınca seveceğimiz; toplum olarak moralimizi yükseltecek bir haber... Kanun öyle diyor diye buzlandığında ise tüm bu sihri kaybolan bir haber...

Hürriyet, Milliyet, Akşam, Taraf gibi gazetelerini okuyanlar Zeynep'in sevimli fotoğrafını görme şansını yakalarken, Zaman, Star ve Sabah okurları buzlanmış bir resme bakmak zorunda kaldılar. Çünkü her savcının hukuku okuma ve yorumlama şekli birbiriyle aynı değil. Zaman dahil bir çok gazete önceki haberlerde Zeynep bebeğin yüzünü buzlanmadığı için 10 bin lira para cezasıyla karşı karşıya kaldı. Diğer gazetelere ise ne böyle bir dava açıldı ne de uyarı geldi.

Peki hangisi doğru? Zaman'ın davalarına bakan savcının ve bu davayı kabul eden hakimlerin yorumu mu? Yoksa Hürriyet'in savcı ve hakimlerinin yorumu mu?....

(Kaynak: Zaman)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim