1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hürriyet Gazetesinin 28 Şubat Korkusu
Hürriyet Gazetesinin 28 Şubat Korkusu

Hürriyet Gazetesinin 28 Şubat Korkusu

28 Şubat sürecinin en etkili gazetesi Hürriyet, TBMM Darbe Komisyonu'nun bilgi verme çağrısına cevap bile vermedi.

A+A-

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, 28 Şubat post-modern askeri darbesi için başlattığı tahkikatta medya mensuplarını komisyona bilgi vermeye çağırdı. Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde yapılan görüşmelere birçok medya mensubu katılarak o döneme ait bildiklerini anlattı.

Milli Gazete'den Cihat Arpacık'ın haberine göre 28 Şubat'ın en büyük aktörlerinden Hürriyet Gazetesi çağrıldığı halde TBMM Komisyonu'na bilgi vermeye gitmedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde oluşturulan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, İstanbul'daki çalışmalarını geçtiğimiz hafta bitirdi. 28 Şubat post-modern askeri darbesi için başlattığı çalışmalarda o dönem rol oynayan isimleri dinleyen komisyon konuyla ilgili raporunu yazacak.

Bir hafta boyunca Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde o dönemin etkili isimlerini dinleyen TBMM Komisyonu üyeleri darbeyi gerçekleştiren Batı Çalışma Grubu cuntasının güdümünde haberlere imza atan medya mensuplarına da çağrı gönderdi.

ÇAĞRIYA CEVAP BİLE VERMEDİ

28 Şubat döneminde millet iradesine açıkça kasteden bloğun en etkili figürü olan Hürriyet gazetesi, TBMM komisyonunun yaptığı çağrıyı cevaplamadı. 1997'de Ertuğrul Özkök'ün genel yayın yönetmenliğinde yayımlanan gazete, TBMM komisyonuna bilgi ve ifade vermekten kaçındı.

MESUT YILMAZ DA KOMİSYONDAN KAÇTI

Komisyonunu çağrısına olumsuz yanıt veren bir diğer isim de 28 Şubat'ın ardından Başbakanlık koltuğuna atanan dönemin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz oldu. Bilgi ve ifade vermeye gitmeyen Yılmaz, TBMM komisyonuna ancak yazılı ifade verebileceğini bildirdi. Komisyon, Yılmaz'ın "yazılı bilgi" teklifine sıcak bakmıyor

Dünyabülteni 

HABERE YORUM KAT