1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hür Ordu: “PKK/PYD Bizi Engelliyor!”
Hür Ordu: “PKK/PYD Bizi Engelliyor!”

Hür Ordu: “PKK/PYD Bizi Engelliyor!”

Özgür Suriye Ordusu komutanı Riyad el-Esed, Kürtçe Rudaw gazetesine açıklamalarda bulundu.

A+A-

Hür Ordu komutanı Riyad el-Esed, Kürtçe Rudaw gazetesinin Avrupa ve Kürdistan baskılarının 153-217. nüshalarında yayınlanan röportajında Suriye İntifadası, intifanın silahlı kanadı Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Kürtleri ile ilişkiler hakkında bilgi aktarımlarında bulundu.

Islah-Haber’in Rudaw gazetesine dayandırdığı Haşim Ay imzalı habere göre daha önce Suriye ordusunda görev yapıp ordudan ayrılan Kürt kökenli askerlerin Özgür Suriye Ordusu'ndaki mevcudiyetinin 25'i geçmeyeceğini belirten el-Esed, Hür Ordu saflarına katılımları PKK/PYD'nin engellediğini söyledi.

"PKK Kürt illerinde eylemlilik halinde olmamıza yol vermiyor." diyen el-Esed, Suriye Ordusu'ndan kendi tespitlerine göre en az 300 Kürt kökenli askerin firar ettiğini ve bunların da Irak Kürdistanı'na sığındığını ifade etti. Irak Kürdistanı merkezli Kürtçe basın-yayın organlarının verileri de bu konuda Esed'in açıklamalarını doğrulamaktadır.

Hür Ordu tarafından Suriye Kürtlerine orduya katılım çağrısında bulunulup bulunulmadığının sorulduğu röportajda Esed, bu yönde bir çağrılarının olmadığını belirterek Suriye Kürtleri arasında silahlı olan unsurların genel olarak PYD/PKK'nin saflarında olduğunu ve PKK'nin ise Kürt bölgelerinde Hür Ordu'nun faaliyetlerini engellediği bir süreçte bu yönde bir çağrının söz konusu olamayacağını söyledi.

“Hür Orduda Radikal İslamcılar Var!”

Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) Genel Sekreteri İsmail Hemê 20 Haziran Çarşamba günü yaptığı açıklamada Hür Ordu'nun Suriye'deki yetkililerinden Kasım Sadeddin tarafından Kürtlerin orduya katılıma çağrıldığını iddia ederek bunu reddettiklerini belirtmiş ve gerekçe olarak da Hür Ordu'ya dair çekincelerinin olduğunu kaydederek orduda radikal İslamcıların ve el-Kaide militanlarının yoğun etkinliği konusunda güçlü duyumlar aldıklarını iddia etmişti. Hemê, Hür Ordu'daki bu hâkim İslamcı etkiyi mazeret göstererek katılım sağlamayacaklarını söylemişti.

Hür Ordu'nun bu yönde bir çağrısının olduğunu yalanlayan el-Esed, çeşitli vesilelerle Suriye ordusundan ayrılıp Irak Kürdistanına sığınan Kürt kökenli askerlerle temas kurduklarını, onları birlikte mücadele etmeye çağırdıklarını belirterek meselenin özünün bundan ibaret olduğunu ifade etti. Rudaw'ın "Peki, olumlu yanıt aldınız mı?" sorusuna da "Hayır" cevabı veren el-Esed, Irak Kürdistanına sığınan askerlerin PKK/PYD'nin silahlı militanlarından çekindiğini düşündüklerini ancak ilerleyen zamanlarda olumlu bir cevap umduklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT