Hür Dava'dan İstanbul'da Mursi'ye Destek Eylemi

06.07.2013 18:21
Hür Davadan İstanbulda Mursiye Destek Eylemi
Saraçhane Parkı'nda toplanan Hür Dava Partisi'ne üye grup, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına tepki gösterdi.

(AA) - Hür Dava Partisi'ne üye bir grup, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına tepki göstererek, Muhammed Mursi'ye destek verdi. 

Saraçhane Parkı'nda toplanan gruptakiler, "Emperyalist darbeye karşı Müslüman kardeşlerimizin yanındayız" pankartı açarak, Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı.

"Zulme karşı omuz omuza", "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık" ve "Defol Sisi, seninleyiz Mursi" yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, çeşitli sloganlar attı. 

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından grup adına açıklama yapan Hür Dava Partisi İstanbul İl Başkanı Mehmet Ali Gönül, seçim yoluyla başa gelmiş Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin, atadığı kişi tarafından gözaltına alınmasını bütün dünyanın izlediğini söyledi. 

Darbenin, İslam'a ve Müslümanlara karşı yapıldığını ifade eden Gönül, "Biz sizi asırlar öncesinden tanıyorduk. Sizleri unutmadık. İslam, Müslüman denilince sizin için ne sandık ne de putlaştırdığınız demokrasi söz konusu oluyor" dedi.

Mursi'nin, iktidara gelince Refah sınır kapısını açtırdığını hatırlatan Gönül, Mursi'den önce Mısır'ı 30 ailenin yönettiğini kaydetti.

Parti üyesi Murat Karınçu da Mursi'nin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Darbeyi yapanlar da destek verenler de İslam coğrafyasının Müslümanlar tarafından yönetilmesine tahammülsüzlüklerini göstermişlerdir" dedi.

İslam coğrafyasındaki hükümetlere seslenmek istediğini kaydeden Karınçu, şöyle devam etti:

"Darbeciler tarafından cumhurbaşkanı olarak ilan edilen Mansur'u tanımadığınızı, Muhammed Mursi'yi meşru cumhurbaşkanı ve tek muhatap kabul ettiğinizi ilan ediniz. İslam ümmetinin bir bütün olarak tepkisini net bir şekilde ortaya koyunuz. Emanet sahibine teslim edilinceye kadar duyarlılığın sürdürülmesi çağrısında bulunuyoruz."

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim