1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus’taki Tahliyelerden İlginç Görüntüler (VİDEO)
Humus’taki Tahliyelerden İlginç Görüntüler (VİDEO)

Humus’taki Tahliyelerden İlginç Görüntüler (VİDEO)

Birleşmiş Milletler, Suriye'de tarafların anlaşmasıyla kuşatma altındaki Humus kentinden kadın, yaşlı ve çocuklardan oluşan 83 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Humus'ta yaşlı ve kadınların BM gözetimindeki tahliyesinde dahi sniper endişesi yaşanıyor.

AA'nın geçtiği habere göre Humus'tan 83 kişinin bugün tahliye edildiğini teyit ettiklerini kaydeden BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, tahliye edilen yaşlı, kadın ve çocukların BM ve Suriye Kızılayı çalışanlarının gözetiminde istedikleri yerlere ulaştırıldıklarını ifade etti.

Tahliyenin genel olarak güvenli bir şekilde gerçekleştiğini de anlatan Haq, ancak ara sıra çevreden silah sesi geldiğinin tespit edildiğini dile getirdi.

Haq, sivillerin tahliyesi ve yardım ulaştırma çalışmalarına gelecek günlerde de devam edileceğini kaydetti. 

BM Acil Durumlar Koordinatörü Valeri Amos'un açıklamalarına da yer veren Haq, Amos'un, bugünkü tahliyeleri "küçük ama önemli bir adım" olarak değerlendirdiğini kaydetti.

Amos'un, birçok yaralı ve hasta sivilin halen Humus'ta bulunduğunu, bunların ve diğer bütün kuşatma altındaki sivillerin de tahliyesi ve insani yardımın ulaştırılması için tam giriş izni verilmesini istediğini vurgulayan Haq, Amos'un konunun tarafları ile yakın temas halinde olduğunu söyledi.

SNİPER ENDİŞESİ TAHLİYE ANINDA DA SÜRÜYOR

Bu arada tahliye görüntüleri de sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmaya başladı. Kimi görüntülerde yaşlı ve kadınlardan oluşan bir bir grup sivilin Esed'in keskin nişancılarına hedef olmamak için BM araçlarının arasında yürümeye çalıştığı görülüyor.

Bazılarında ise gençlerin tahliye edilecekler arasında yer alan yaşlı hastaları BM yetkililerinin yanına kadar elleriyle taşıdıkları görülüyor.

Öte yandan tahliyeler sırasında rejim güçlerinin Humus'ta keskin nişancı ve ağır silahlarla bazı bölgelere saldırıalr düzebleyerek ateşkesi ihlal ettiği bildirildi.

Humus'ta yaşlı ve kadınların BM gözetimindeki tahliyesinde dahi yaşanan sniper endişesi:

HABERE YORUM KAT