1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus'ta Yüz Kişinin Öldüğü Öne Sürülüyor
Humusta Yüz Kişinin Öldüğü Öne Sürülüyor

Humus'ta Yüz Kişinin Öldüğü Öne Sürülüyor

Suriye'nin üçüncü büyük kenti Humus'taki hastanenin sağlık görevlileri, son 48 saat içinde kendilerine yüzden fazla ceset teslim edildiğini söyledi.

05 Kasım 2011 Cumartesi 02:16A+A-

Bu açıklamadaki sayılar doğru ise, son iki günde yaşananlar sekiz ay önce Beşar Esad yönetimine muhalif eylemlerin başlamasından bu yana yaşanan en ciddi şiddet olaylarından biri olarak kayda geçebilir.

Muhalif eylemciler ise, dün hayatını kaybeden 20 kadar kişiye ek olarak dün geceden bu yana 8-9 kişinin daha öldürüldüğünü söylüyordu.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Humus'un Bab-ı Emir bölgesinin yoğun makinalı tüfek ateşi ile tarandığını bildiriyor.

Suriye devlet radyo televizyonunda, kent yakınlarında mezhep çatışmaları yaşandığı yolunda haberler yer alıyor.

Ancak verilen sayılar da olayların gelişme şekli de diğer kaynaklardakilerden farklı.

Devlet haber ajansı SANA, silahlı kişilerin kentte dolmuşların önünü kesip içeridekilerin para ve eşyalarını aldığını, ardından yolcuları öldürdüğünü bildiriyor.

SANA, dün Humus, Hama ve Idlib'de çetelerce öldürülen 13 güvenlik görevlisinin cenazelerinin ise ailelerine teslim edildiğini duyurdu.

Yabancı basının hareketleri kısıtlandığı için bu noktalarda olup bitenlere ilişkin bağımsız kaynaklardan bilgi alınamıyor.

Silahlar toplanacak

Bugün, ülkenin pek çok kentinde de Beşar Esad'ın 11 yıllık yönetimi aleyhinde yeni protesto gösterileri düzenlendi.

Muhalifler, Humus, Şam, Hama, Lazkiye, Dera, Deyr ez Zur gibi kentlerde düzenlenen eylemlere katılımı binlerle ifade edilyor.

Humus'taki son şiddet haberleri, Suriye'nin Arap Birliği ile siyasi diyalog süreci başlatma ve şiddete son verme yönünde yaptığı bir anlaşmayı izliyor.

Çarşamba günkü anlaşmadan bu yana, ülkeden gelen şiddet ve ölüm haberleri yoğunlaştı.

Suriye yönetimi bu kapsamda tank ve askerlerini şehirlerden çekeceği sözünü vermiş, siyasi mahkumların salıverileceğini, gazetecilere serbestlik sağlanacağını vadetmişti.

İçişleri Bakanı ise bugün, halkın elindeki tüm silahları teslim etmesini istedi.

Yapılan açıklamaya göre silahlarını verenler için genel af ilan edilecek.

Af önerisinin bir hafta geçerli olacağı, bir suça karışmamış olduğu sürece, elinde silah bulunan ya da silah ticareti yapan herkese açık olduğu duyuruldu.

Muhalif gruplar Şam yönetiminin Arap Birliği ile yapılan anlaşma ile zaman kazanmaya çalıştığını öne sürüyor.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, Suriye'de Şubat ayından bu yana düzenlenen muhalif eylemlerde üç bin kişi yaşamını yitirdi.

Suriyeli yetkililer ise, şiddetten silahlı İslamcıları sorumlu tutuyor ve bu grupların 1.100 asker ve polisin ölümüne yol açtığını söylüyor. (BBC) 

HABERE YORUM KAT