1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus'ta Sabah Operasyonu: 7 Ölü
Humusta Sabah Operasyonu: 7 Ölü

Humus'ta Sabah Operasyonu: 7 Ölü

Suriye'nin Humus kentinde bu sabah gerçekleştirilen operasyonda en az 7 Suriyeli hayatını kaybetti.

07 Eylül 2011 Çarşamba 10:34A+A-

Tank destekli Suriye güçleri Humus’ta bu sabah operasyon gerçekleştirdi.

Reuters'in geçtiği habere göre Baas güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda en az üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

***

Hükümet karşıtı eylemciler ve yöre halkı gece boyunca devam eden ve sabah da süren saldırılarda çok sayıda kişinin öldüğünü bildiriyorlar.

Humus kenti son beş aydır Beşar Esad yönetiminin iktidardan uzaklaştırılması için yapılan gösterilerin odak noktalarından biri oldu ve çatışmalarda yüzlerce kayıp verildi.

Kentteki operasyona tanklar ve askeri birliklerin katıldığı ve gece boyunca ağır makineli tüfek sesleri duyulduğu bildiriliyor.

Güvenlik güçleri kentte devriye gezerken, cep ve sabit telefon bağlantılarıyla internet hatlarının kesik olması yüzünden kentten bilgi alınamıyor.

Suriye yönetimi yabancı gazetecilerin girişine izin vermediği için haberleri doğrulatmak mümkün olmuyor.

Suriye'de Mart ayından beri süren hükümet karşıtı protestolar yüzünden binlerce kişi gözaltına alındı.

Arap Birliği, Şam ziyaretini erteledi

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi'nin Suriye'ye bugün yapacağı ziyaret, Şam yönetiminin isteği üzerine ertelendi.

Genel Sekreterin, Suriye yönetiminin muhalifleri bastırma yöntemleri konusunda birliğin kaygılarını ve 13 reform önerisini iletmesi bekleniyordu.

Arap dışişleri bakanlarının geçen ay üzerinde uzlaşmaya vardığı belgede, Suriye'ye üç yıl içinde seçimlere gitme çağrısı yer alıyordu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Beşar Esad'dan bugüne kadarki konuşmalarında verdiği reform sözlerini tutması talep ediliyordu.

Suriye ise, belgede kabul edilemez, taraflı bir dil kullanıldığını söyleyerek tepki göstermişti.

Şam yönetimi ziyaretin ertelenme nedeni konusunda ayrıntıya girmekten kaçındı, yalnızca 'objektif nedenlerle' ertelendiğini açıklamakla yetindi.

Beyrut'taki BBC muhabiri Owen Bennett Jones, el Arabi'nin ziyaretinin Pazartesi günü açıklanıp Çarşamba günü iptal edilmesine dikkat çekiyor.

BBC Muhabiri, doğrulanamayan bazı haberlere göre, el Arabi'nin çantasında, "üç yıl içinde çok partili seçime gidilmesi" gibi önerilerin bulunduğunu söylüyor.

Suriye yönetimiyse reform programının uygulandığında ısrar ediyor.

Ancak yönetimin, Baas Partisini iktidardan uzaklaştırabilecek şekilde, serbest ve âdil bir seçim yapmayı kabul edip etmeyeceği belirgin değil.

BBC Türkçe

 

HABERE YORUM KAT