1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus Kentinde 8 Kişi Öldürüldü (Video)
Humus Kentinde 8 Kişi Öldürüldü (Video)

Humus Kentinde 8 Kişi Öldürüldü (Video)

Arkadaşımız Ahmet Yılmaz, bugün meydana gelişmeleri Suriye'den aktarıyor...

20 Mayıs 2011 Cuma 19:16A+A-

Ahmet Yılmaz / Suriye

Suriye'de bu hafta Azadi (Özgürlük) Cumasında Suriye güvenlik güçleri Humus'ta halka silah kullandı. Açılan ateş sonucu 8 kişi hayatını kaybetti. İşte ölenlerin isimleri:

1-Mustafa Ali Zekrabit
2-Ahmed Abdulmuin Bekr
3-Hasan Hamavi
4-Ammad Keruma
5-Adnan Elhavli
6-Rekan Elmeşrif
7-Muhammed Hadir İsa
8-Tamir Abdulilahi Zamil

Ayrıca Suriye'nin Dera'da, Hama'da, Lazikiye'de, Sanameyn'de bölgelerinde de göstericileri silah kullandığı ve bir çok kişinin öldüğü yönünde haberler geliyor.

Ebu Kemal'de belediye binası yakıldı

Azadiye Cumasına yoğun ilginin olduğu Ebu Kemal'de göstericilerin belediye binasını yaktığı bildirildi.  Binlerce insanın katıldığı eylemde ayrıca cezaevi basılarak tutuklu bulunanlarında serbest bırakıldığı gelen haberler arasında.

Kürtlerde Azadi'ye yoğun ilgi

Suriye'de bu Cuma'nın Kürtlere atfedilmesinden sonra kürt bölgelerinde gösterilere ilgi üst düzeydeydi. Amude'de, Hasake'de, Kamışlı'da, Re'sul Ayn'da onbinlerce insan sokaklarda özgürlük sloganları attı. Ayrıca Şam'da bir ilk yaşandı. Şam'da haftalardır suskun olan Kürt bölgesi olan Rukneddin'de ilk defa slogan sesleri duyuldu. Kasiyon'daki Eseddin caddesinden insanlar Saha Şemdine doğru yürüdü.

Sokak'ta Suriyeli avı

Suriyeli göstericiler Surili polislerin Hama'da halka ateş etme görüntülerini kameraya çekti. gerçek silahların kullanıldığı belli olan görüntüde güvenlik görevlisi çekim yapan Suriyeliye de ateş ediyor.

Şeyh Ahmed Racih İstifa Etti

Suriye'nin ünlü alimlerinden Kur'anı Kerim hafızlarından Şeyh Ahmed Racih hutbesinde Suriye'de olaylarda silah kullanan yönetime tepki olarak resmi görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Şam'ın önde gelen Kurralarından olan Racih daha önce de Cuma hutbelerinde yönetimden halka daha çok özgürlük vermesi yönünde konuşmalar yapmıştı.

Humus'ta sehid olanların görüntüsü

Rukneddin görüntüsü

HABERE YORUM KAT