1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus Cumartesi Günü de Ateş Altındaydı!
Humus Cumartesi Günü de Ateş Altındaydı!

Humus Cumartesi Günü de Ateş Altındaydı!

Suriye Genel Devrim Konseyi, Humus'un bombalandığını ve birçok semte havan topu mermisinin düştüğünü bildirdi.

A+A-

Hama'nın Arbain bölgesinde Katil Esad’ın askerleri tarafından rastgele açılan ateşte çok sayıda kişinin yaralandığını bildiren Konsey, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Suriye Genel Devrim Konseyi üyesi Rami Humusi: Ateşkes planının imzalandığı günden bu yana yüzlerce kişi öldü.

Suriye Genel Devrim Konseyi, Humus'un bombalandığını ve birçok semte havan topu mermisinin düştüğünü, 12 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca evin yıkıldığını ve yandığını, İdlib'teki operasyonlarda ise 16 kişinin öldüğünü, Cebel El Zaviye bölgesinde halkın güvenli yerlere kaçmaya çalıştığını belirtti. Şam ve banliyöleri ile Halep ve Deyr Ez Zor Dera'daki gösterilerde Katil Esad’ın askerlerinin ateş açması sonucu 22 kişinin öldüğünü aktaran Konsey, Halep'in Salahaddin ve Bustan semtlerinde çıkan gösterilerin ise güvenlik güçlerince ateş açılarak dağıtılmaya çalışıldığını duyurdu.

Tıbbi Malzeme Eksikliği Var

Hama'nın Arbain bölgesinde rastgele açılan ateşte çok sayıda kişinin yaralandığını ve bu kişilere güvenlik sebebiyle kimsenin ulaşamadığını, bölgede ciddi tıbbi malzeme eksikliği olduğunu bildiren konsey, Deyr Ez Zor ve Bukemal kentlerindeki gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldığını kaydetti. Humus ve İdlib kentlerindeki durumla ilgili bilgi veren yerel komiteler üyesi Rami Humusi, üç aydır Humus'a ağır silahlarla saldırı düzenlendiğini belirterek, “Rejim önceki gün de ağır silahlarla Halidiye, eski Humus ve Bayada semtlerini tank ateşine tuttu. Ordu taş üstünde taş bırakmadı. Halk güvenlik sebebiyle güvenli bölgelere kaçmak zorunda kaldı” dedi.

Humus'un harabeye döndüğünü vurgulayan Humusi, güvenlik güçlerinin fidye amaçlı insan kaçırdığını da ifade etti.

BM gözlemcileri Humus’ta...

Öte yandan Suriye'deki BM ateşkes gözlemcileri, ülkenin orta kesimlerinde muhalif direnişin kalesi olarak gösterilen Humus kentini gezmeye başladı. El Cezire televizyonu, üç BM gözlemcisini Humus'un Curut el Şeyh semtinde onlarca insan arasında yürürken gösteren görüntüleri yayınladı. Gözlemcilerin çevresindekiler “halk askeri müdahale istiyor” diye tezahürat yaptı. 

HABERE YORUM KAT