1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Hükümetten Suriye’de Ateşkes Anlaşmasına İlk Tepki
Hükümetten Suriye’de Ateşkes Anlaşmasına İlk Tepki

Hükümetten Suriye’de Ateşkes Anlaşmasına İlk Tepki

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Suriye'deki ateşkes anlaşmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

A+A-

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Beştepe'de düzenlenen toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kameralar karşısına geçti.

Yaşananlara rağmen Suriye'deki ateşkes anlaşmasını olumlu karşıladıklarını söyleyen Kurtulmuş, "Ateşkesin sağlanacak olmasını olumlu karşılıyoruz. Ümit ederiz ki uygulama kabiliyeti olan bir ateşkes olur" dedi.

Ateşkes anlaşmasında 6 aylık bir müzakere sürecinin öngörüldüğünü söyleyen Hükümet Sözcüsü şöyle devam etti:

"Ateşkeste DAİŞ ve benzeri örgütler dışarıda bırakılacak. Ümit ediyoruz ki DAİŞ'la mücadele çerçevesinde Rusya'nın sivil ve masum insanları öldürmez. Bütün bunlara rağmen ateşkesi olumlu karşılıyoruz. İnşallah bu 6 aylık müzakereler sonucunda Suriye'deki bütün ılımlı muhalefet yeniden inşa sürecinde yer alır. Biz ABD'nin de Esad'sız bir Suriye yönünde kanaati olduğunu biliyoruz. Yine ümit ederiz ki barışın gelmesiyle yurtdışında yaşayan Suriyeliler de kendi ülkelerine kasabalarına dönme imkanına kavuşurlar." 

"İSMİNİN BAŞKA OLMASI GERÇEĞİ DEĞİŞTİRMEZ"

Basın toplantısında Kurtulmuş'a Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırının açıklananın aksine "Ahmet Neccar" değil "Abdülbaki Sömer" olduğu iddiaları soruldu.

Bombacının kesin kimliğinin DNA testi sonrası kesinleşeceğini ifade eden Kurtulmuş, "Emniyet bakımından olayın işleyişi, serüveni, aradaki ilişkiler itibarıyla aşağı yukarı olayın bütün yönleriyle safahatı ortadadır. Ancak ölen canlı bombanın gerçek kimliği ise yapılan DNA testlerinden sonra netleşir netleşmez bunu da kamuoyuyla paylaşırız. İsmi başka bir isim olabilir. İsminin başka bir isim olması, meselenin gerçeğini değiştirmez" diye konuştu.

Kurtulmuş konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu kişi PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yapmış, kendisinin ibraz ettiği kimlikle bu şekilde Türkiye'de kayıt altına alınmış ve bu kimliğe bağlı olan kişinin iş birliği içinde olduğu bir zincir içerisinde de eylem PYD-PKK bağlantılı olarak ortaya konulmuştur. Eğer böylesine bir saptırma da söz konusu ise bu, eylemin bir kere daha ne kadar art niyetli olduğunu ortaya koyar. Ne kadar hesaplı, kitaplı olduğunu ortaya koyar."

HABERE YORUM KAT