1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hükümetten “Resmi İdeolojik Dayatma” İtirafı
Hükümetten “Resmi İdeolojik Dayatma” İtirafı

Hükümetten “Resmi İdeolojik Dayatma” İtirafı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, Diyanet-Sen’in düzenlediği “Yeni Anayasada Din ve Vicdan Hürriyeti” konulu panelde konuştu.

02 Ekim 2011 Pazar 18:58A+A-

Diyanet-Sen Akademisi’nin düzenlediği “Yeni Anayasada Din ve Vicdan Hürriyeti” konulu panel, Rixos Otel’de düzenlendi. Panelin açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, mevcut anayasanın “koruma ve kollama” anayasası olduğunu belirterek, 1982 Anayasası’nın cumhurbaşkanına, meclis başkanına, başbakanına, yargısına, üniversitelerine güvenmeyen bir yapısı olduğunu ifade etti. “Bu anayasa 74 milyon milletinin hiçbir ferdine güvenmiyor” diyen Bozdağ, “Böyle bir anayasa olur mu? Onun için baştan sona cumhurbaşkanına, meclis başkanına, hükümetine, yargısına, milletine karşı koruma ve kollama mekanizmalarını da işin içine koymuş. Güvene dayalı bir anayasa olması lazım, şüphe etmeyecek. Tedbirler ikame eden bir anayasa değil” diye konuştu.

Bekir Bozdağ, 1982 Anayasası’nın yürütme gücü elinde olanlara başkalarının hak ve hukuklarını nasıl yok edeceklerini gösteren bir metin olduğunu belirterek, mevcut anayasanın ideolojik bir anayasa olduğunu söyledi. “Anayasamızı incelediğimiz zaman matematiği bile belli bir ideolojinin dışında yapma imkanımız olmadığını görürsünüz” diyen Bozdağ, “Bir ülkede matematik, fizik, kimya veya herhangi bir bilim bir ideolojinin kurallarıyla yol bulmaya başlamışsa orada ilim de bilim de olmaz. Matematik kural tanımaz. Bizim anayasa her şeye kural koymuştur. Eğitim, bilim, sanat, ifade hürriyetiyle ilgili maddelere bakın. Size belli bir anlayışın dışında ilim yapma imkan vermiyor. Şimdi yapıyoruz da anayasayı tam uygulamadığımız için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT