1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hükümetin Balyoz Davası Yorumu
Hükümetin Balyoz Davası Yorumu

Hükümetin Balyoz Davası Yorumu

Hükümetten bazı isimler Balyoz Davası hakkında yorum yaptı.

A+A-

Başbakan Erdoğan gerekçeyi bilmeden bu konuyla ilgili açıklama yapmam doğru olmaz. Mahkeme kararından sonra bir de malum Yargıtay süreci var. Bizim Bütün temennimiz bütün arzumuz buradan haklı bir kararın çıkmasıdır. Devam eden süreçten sonra ortaya ne çıkar onu bilemem, gerekçeyi gördükten sonra yorum yapma imkanına kavuşabilirim.

BAŞBAKAN YARD. BEKİR BOZDAĞ

Yozgat'ın Boğazlayan ilçesinde Şeker Pancarı alım törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Balyoz davasında mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:

"Şu anda ilk derece mahkemesi kararını açıkladı ve bütün Türkiye öğrenmiş oldu ama kararın gerekçesini henüz bilmiyoruz. Mahkeme gerekçeli kararı açıkladığı zaman daha net bir şekilde öğrenmiş olacağız. Bu nihai bir karar değil. Sonuç itibariyle Yargıtay aşaması var, Yargıtay aşamasından sonra karar kesinleşmiş olacak. Şu anda adli süreç devam ediyor. Adli sürecin ilk aşaması bitmiş durumdadır.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI YILDIRIM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Balyoz Planı'' davasında kararın açıklanmasıyla ilgili olarak, ''Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha ülkemizde olmasın. Hukuk devleti, herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun'' dedi.

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi Çalıştayı'na katılan Yıldırım, gazetecilerin ''Balyoz Planı'' davasında kararın açıklanmasını sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Yargı kendi işine biz kendi işimize bakacağız. Yeni verilmiş bir karar üzerine benim yorum yapmamın pek anlamı yok. Toplum, kamuoyu değerlendirmesini yapacaktır. Hepimizin amacı, Türkiye'nin hukuk devleti olması, gerek hukuk sistemi, gerek diğer kurumlarımızın kurumsal yapısının güçlendirilmesi ve demokratikleşme sürecinin daha da geliştirilerek devam etmesidir. Türkiye'de kim ne yapacaksa halkın iradesiyle, milletin iradesiyle istediğini yapar, mesajını kamuoyuna verir. Kamuoyu, 75 milyon Türk insanı eğer ilgi duyar, desteklerse şans verir, hizmet etme imkanı olur. Bunun dışındaki gelişmeler hep Türkiye'yi geri götürmüştür.

1960, 1971, 1980, 28 Şubat, 26 Nisan bütün bunlar Türkiye'nin aslında bir anlamda demokrasisine yönelik girişimler olmakla birlikte Türkiye'nin demokrasisini geliştirmesine de bir vesile olmuştur. Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha ülkemizde olmasın. Hukuk devleti, herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun.''

AK PARTİ GN. BŞK. YRD. SALİH KAPUSUZ

Kamuoyunun dikkatle izlediği Balyoz Davasında mahkeme kararını açıkladı. Çok sanıklı çok kapsamlı bir dava süreci tamamlanmıştır. Ancak bunun Yargıtay aşaması var. Yargıtay kararını bekleyip görmek lazım. Adaletin tecelli etmesini temenni ederiz.

FİKRET BİLA

2 yönlü etkisi olacağını düşünüyorum. Bu karar TSK'da bundan sonraki darbe düşüncesini caydırıcı yapacaktır. Böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağını düşünüyorum. İkinci katkısının ise adil yargılama olacağını düşünüyorum. Bundan sonraki yargılama süreçlerinde zanlıların hakları bakımından değişiklik olabilir. Daha adil ve süratli yasal düzenlemeler yapılabilir. İnsan hakları açısından Türk Hukuk Sistemi'ne yararı olacaktır.

ÇETİN DOĞAN'IN AVUKATI CELAL ÜLGEN

Bugün Türk yargı tarihinde kara bir gün ve kara bir leke olarak görüyorum. Bu karar, hukuki düzlemde verilmiş bir karar değildir. Savunmalar reddedildi. Avukatların dijital verilerle olan isteği reddedildi. Bu tür bir karar verileceğinin ishası daha önceden yapıldı ve biz bu kararın bu şekilde verileceğini çok önceden biliyorduk. Ortada bağımsız bir mahkeme ve yargı yoktur. Siyasi iktidarın arka bahçesi olan bir yargı vardır. (ahaber)

HABERE YORUM KAT