1. YAZARLAR

  2. Nuh Gönültaş

  3. Hükümet ve Türkiye için muz cumhuriyetinden önceki son çıkış...
Nuh Gönültaş

Nuh Gönültaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Hükümet ve Türkiye için muz cumhuriyetinden önceki son çıkış...

A+A-

"Demokrasiye komplo belgesi" sonuçta ister gerçek olsun isterse sahte çıksın, hem AK Parti'yi hem de Türkiye'yi geri dönülmez bir noktaya getirdi.

Belki de ilk defa Türkiye bu belgeyle birlikte başlayan tartışmada ezici çoğunluğu ile sivil iradeden yana tavır koyuyor ve adeta "yeter artık" diyor.

Bir başka ilk de hükümet darbesine kalkışılması için yapılan bir hazırlığın hükümet tarafından yargıya taşınıyor olmasıdır.

Gerçi Başbakan Tayyip Erdoğan ve diğer AK Partili yetkililer sonuna kadar gidileceğini ifade ediyorlar. Fakat kamuoyunda bu belgenin de daha öncekiler gibi bir şekilde örtbas edileceğine dair derin bir endişe mevcut!

TSK yönetimi ne yapacak, neyi ne kadar açığa çıkaracak bunu bilemiyoruz.

Çünkü TSK bir kapalı kutu. Askeri yargı da emir-komuta içinde bir yargı!

Ancak AK Parti hükümetinin bir daha böylesi demokrasiye müdahale çalışmalarının yapılamaması için yapması gereken işler var.

Sadece mahkemeye vermiş olmak AK Parti hükümetini ve bundan sonra gelecek hükümetleri bu gibi demokrasi dışı ve illegal yıkım hazırlıklarından ve yıkılmaktan kurtarmaz.

Çünkü TSK'da hükümetlere ve millete karşı psikolojik harekatlar ile sonuç almak gibi bir alışkanlık var.

Ergenekon davasına rağmen de bu alışkanlıktan vazgeçilmediği Nisan 2009'da hazırlandığı bilinen belge ile yeniden bu alışkanlığın nüksettiği belirlendi.

Gelinen bu psikolojik ortam hükümete gerekli anayasal-yasal mevzuatı değiştirmek için ihtiyacı olan motivasyonu veriyor olmalı. Ve millet büyük bir hayal kırıklığı ile "Şimdi değilse ne zaman" diye soruyor.

Bu noktada sivil iradenin yapması gereken işler var ve bu işlerin artık beklemeye hiç tahammülü yok.

Hükümet hemen bir acil eylem planı hazırlayarak TBMM'yi yönetimin merkezine yerleştirip, demokrasiye müdahale planlarına bir daha geçit vermemek için gerekenleri yapmalıdır.

Eğer AK Parti kendisini yıkmaya yönelik bu girişimi bir şekilde uzlaşma ya da göz yumma veya başka bir durum geliştirerek derinlere inmekten vazgeçerse bir sonraki seçimde kesinlikle sandığa gömülür.

AK Parti hükümetinden halkın en büyük beklentisi hâlâ yerine getirilmedi.

Ezici çoğunluk AK Parti'den demokrasiyi güçlendirici, demokrasiye karşı kesimlere harekat alanı tanımayacak yeni bir Anayasa'yı bir an önce yapmasını bekliyor.

Asker hükümetleri yıkmayı, millete karşı psikolojik harekatlar geliştirmeyi yasaların kendine verdiği bir görev olarak görüyor.

Demek ki önce arkalarındaki bu dayanağı çekmek lazım.

Bunlar yapılırken de "Türkiye'nin kendine özgü şartları" aldatmacasına asla prim vermemelidir.

Değilse Türkiye asla demokratikleşemez, askeri vesayet sistemi bitmez, Türkiye Avrupa'nın hemen eşiğinde bir muz cumhuriyeti olmaya ciddi bir aday olur.

AK Parti hükümeti eğer bu tartışmayı sivilleşme çabalarına ivme kazandırmak için kullanmazsa muz cumhuriyetinden önceki son çıkışı da kaçırmış olacak. Ondan sonra hep birlikte ver elini muz cumhuriyetine...

BUGÜN

YAZIYA YORUM KAT