Hükümet Arakan'daki Gerçekler Saklıyor

31.05.2013 14:51
Hükümet Arakandaki Gerçekler Saklıyor
Rohingya Dayanışma Örgütü Başkanı Din Muhammed Emin, Myanmar hükümetinin gerçeklerin bilinmesini istemediği söyledi.

Rohingya Dayanışma Örgütü Başkanı Din Muhammed Emin, Arakan'da yüzlerce Müslümanın öldürüldüğünü, 500 binine yakının ise tahliye edildiğini belirtti.

Olayların diğer şehirlere yayılarak başkentin kuzeyindeki Miklata'ya da sıçradığını dile getiren Emin, "8 milyon nüfuslu Miklata'da 3 milyon Rohingyalı Müslüman kamplarda zor şartlarda yaşıyor" dedi.

Emin, Myanmar hükümetinin Müslüman Myanmarlıları da hedef aldığını vurgulayarak, eski başkent Yangon'da 10 Müslüman'ın öldürüldüğünü hatırlattı.

Myanmar hükümetinin olayların yaşandığı bölgelere medyanın girmesini engellediğine dikkati çeken Emin, "Hükümet gerçeklerin bilinmesini istemiyor, bu yüzden de olayların yaşandığı şehir ve kasabalara medyanın girmesini engelliyor. Medyanın girişi sağlanmalı ve gerçekler gözler önüne serilmeli. Dünya, Rohingya Müslümanlarına karşı uygulanan insan dışı muameleleri görmeli" diye konuştu.

Myanmar'ın eyalet sistemi ile yönetildiğini hatırlatan Emin, "Myanmar hükümeti Arakan'ı Budist bir eyalete çevirmek istiyor. Myanmar'da her eyalet, nüfus çoğunluğuna sahip kesim tarafından yönetilirken, Arakan'da Rohingya Müslümanları yoğunlukta olmasına rağmen vatandaşlıkları bile yok. Biz de diğer azınlıklar gibi, kendi eyaletimizin yönetiminde söz sahibi olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Rohingya Müslümanlarının Bangladeş asıllı olduğu iddialarını reddeden Emin şöyle konuştu: "Biz de ülkedeki diğer azınlıklar gibi Myanmar'da doğduk, atalarımız da burada doğdu. Myanmar hükümeti bu gerçeği kabullenmek istemiyor. Arakan bizim vatanımız ve oradan ayrılmayacağız."

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim