Hukukçulardan "Açığa Alma" Kararına Destek

28.04.2015 13:24
Hukukçulardan "Açığa Alma" Kararına Destek
HSYK'nın İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemeleri'nin hakimleri Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında verdiği "açığa alma" kararına hukukçulardan destek geldi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'nin, İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemeleri'nin hakimleri Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında verdiği "açığa alma" kararına hukukçulardan destek geldi. 

Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cahit Özkan, İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemeleri hakimlerinin kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koyarak Sulh Ceza Hakimliklerini "fiilen kaldırma" teşebbüsünde bulundukları için HSYK 2. Dairesi'nin yerinde bir karar verdiğini söyledi.

"Fiilen Anayasa Mahkemesi gibi hareket etti"

Cahit Özkan, 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimlerinin usulsüz kararları ile kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koyduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bu mahkemelerin hakimleri 6545 Sayılı kanun açık olmasına rağmen verdikleri kararlarla adeta İstanbul'daki Sulh Ceza hakimliklerine son vermek istemişlerdir. Burada aynı zamanda bir yetki aşımı vardır. Yani her iki mahkeme de kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koyarak Sulh Ceza Hakimliklerini fiilen ortadan kaldırmak istemişlerdir. Böyle bir karar üzerine HSYK 2. Dairesi'nin kararı yerinde ve gecikmiş bir karardır. Yetki aşımı ve görevi kötüye kullanma gibi bir fiili işleyen hakimler hakkında yasal olarak HSYK'nın devreye girmesi gerekiyordu. Eğer bu kararı almasaydı o zaman HSYK görevini yapmamış olacak ve suç işleyecekti."  

Örgüt suçundan yargılanırlar

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Avukat Alaattin Varol ise HSYK 3. Dairesi'nin İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemeleri hakimleri hakkında soruşturma izni vermesi durumunda müfettiş raporuna göre bu hakimlerin de "Örgüt" suçundan TCK'nın ilgili kanunları kapsamında yargılanacaklarının altını çizdi. Varol, " HSYK müfettiş raporu doğrultusunda hakimlerin tedbiren açığı alınmasına hükmetti. Bu idari bir karar. Bu kararın üzerine şimdi HSYK 3. Dairesi toplanarak bu hakimler hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek" ifadelerini kullandı. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim