1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Hukuk mezunuyum, size hukuk dersini ben vereyim Kemal Bey!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hukuk mezunuyum, size hukuk dersini ben vereyim Kemal Bey!

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nin başında, 20 yıl CHP avukatlığı yapan (mecazi anlamda avukatlık değil. Gerçekten, fiilen partinin avukatlığını yapmış) birisi olursa, selam duruyor Kemal Bey..

Darbeciler yönetime el koyduğunda, “Ne emredersiniz Paşam” diyen Anayasa Mahkemesi Başkanlarına da selam duruyor Kemal Bey.

Ne zaman ki, halkın içinden birisi o koltuğa oturdu.. Saygısının mahkeme başkanlığı makamına değil, o makamda oturan kişilerin ideolojik fikirlerine olduğunu ispatlıyor ve hemen itiraz ediyor Kemal Bey..

Dün CHP’nin grup toplantısında Anayasa Mahkemesi Başkanı HaşimKılıç’ın “Değişime karşı çıkan, çağın nabzını tutamayan, statükonun kibirli mensupları, artık halkı ikna edememektedir” sözlerini hatırlatarak, Kemal Bey şöyle tepki veriyor: “Senin hukuk dersine ihtiyacımız yok.. Hukuk dersi değil, hukuk fakültesinde bile okumadın sen. Hukuk fakültesinde okumayan bir adamın bana hukuk dersi vermeye yetkisi de olmaz!”

Haşim Bey hukuk fakültesinde okumadı ama, hukuk dersi aldı!

Sadece Hukuk fakültesinde değil, benzer birçok bilim dalında “hukuk dersi” var..

Ama, Haşim Bey gibi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olan Kemal Bey, okula gitmeden, derslere girmeden mezun olduysa, bu gerçeği kaçırmış olabilir..

Fakat; Haşim Bey’in yıllarca Anayasa Mahkemesi üyeliği ve Başkanı sıfatını taşıdığını da bilmezlikten gelemez artık..

Dolayısı ile Haşim Bey, Kemal Bey’e pekala hukuk dersi verebilir.

Hatta sadece ders değil, Kemal Bey kazaen iktidara gelse, bir suç isnadı olduğunda da yargılayacak olan mahkemenin başkanı da Haşim Bey olur!

Her neyse.. Kemal Bey bu gerçekleri gözardı edip, illa da “Ben hukuk diploması olan birisinden hukuk dersi alacağım” diyorsa, ben talipliyim o dersi vermeye.. Hukuk diploması bende var, ben vereyim hukuk dersini, Kemal Bey’e..

Hemen başlayalım derslere..

Ders 1: “Basın özgürlüğü” deyip, küçücük eleştirilerde hemen savcılığa koşmayacaksınız Kemal Bey..

Bu hatırlatmamın sebebini merak mı ediyorsunuz. Daha 1 ay önce, avukatınız vasıtası ile verdiğiniz savcılığa şikayet dilekçesine bakınız Kemal Bey. Bir gazetenin sorumlu müdürünü, yayınlanan bir eleştirisel haber sebebi ile suçluyor, cezaevine girmesini istiyorsunuz. Bir siyasi parti genel başkanı, o koltuğa oturmasının hemen ikinci ayında, hedefini gazetecileri cezaevine attırmak olarak belirlemez; belirlememelidir Kemal Bey.

Ders 2: “Yüzünüzü yasakçılara değil, özgürlükçülere dönünüz Kemal Bey!”

Buradaki ikazımızı da açayım..

Kemal Bey, son günlerde özgürlükçü bir hava estirmeye çalışıyor ya.. Başörtüsündeki yasağın kaldırılması yönünde sinyaller veriyor ya.. İşte o sinyallerin Anayasa Mahkemesi’ndeki tek temsilcisi Haşim Bey aslında.. Başörtünün üniversitelerde yasak olmaması gerektiği yönünde, Anayasa Mahkemesi’nde oy kullanan tek başkan Haşim Bey..

Dolayısı ile, Haşim Bey’e sırtını dönmek, başörtüsü yasağını Türkiye’nin başına bela eden Anayasa Mahkemesi’nin yasakçı üyelerine göz kırpmak, hukukla da, siyasetle de bağdaşmaz Kemal Bey.. Vatandaşın sözlerinize güvenmesini istiyorsanız, çelişkili durum oluşturmayacaksınız Kemal Bey.. Yasak kalksın diyorsanız, “yasak olmamalı” diyen başkanla kavga etmeyin Kemal Bey..

Ders 3: Haşim Bey hukuk mezunu değil diye beğenmiyorsunuz, haydi bu itirazınızı anlamış olalım. Peki pazar günü HSYK seçimlerinde oy kullanan 6 bin 500 hukuk mezununun tercihine niye itiraz ediyorsunuz, Kemal Bey?

Onların verdiği hukuk dersini niye kabul etmiyorsunuz da, HSYK’nın yapısına hâlâ itiraz ediyorsunuz? “Sınav yapıp yargıç alanların seçimlere girerek bu yargıçlardan HSYK üyeliği için kendisine oy vermelerini istemesinin ahlâkî olmadığını” niye iddia ediyorsunuz? O seçim; 12 bin kişinin katıldığı bir seçim. Siz 250 kişinin bulunduğu Yargıtay’da, 7 kişinin olduğu HSYK’da aynı sistemi niye ısrarla savunuyorsunuz? Yargıtay’ın HSYK’yı, HSYK’nın da tekrar Yargıtay üyelerini seçmesinin devam etmesini niye istiyorsunuz?

Gelin Kemal Bey, diploma peşinde koşmadan, dürüstçe ‘hukuk’tan yana tavır alın.

“Hak” için, “hak”tan yana tavır almak için diploma gerekmez!

“İlla diploma” diyorsanız da, 6 bin 500 hukuk mezununun tercihine saygılı olun!

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT