HSYK'nın İhraç Kararlarına Yargı Yolu

28.10.2010 16:26
HSYKnın İhraç Kararlarına Yargı Yolu
HSYK'nın eski ihraç kararları da yargı yoluna açılacak. Ferhat Sarıkaya ve Sacit Kayasu gibi ihraç edilen hâkim ve savcılar, mesleklerine dönebilecek.
HSYK'nın yapısı ile ilgili hazırlanan ön kanun taslağı, sivil toplum örgütleri ve yargı organlarına gönderildikten sonra; son şeklini aldı ve Bakanlar Kurulu'nun onayıyla TBMM'ye yollandı. Kanun tasarısı öncelikle komisyonda görüşülecek.
Komisyon çalışmalarını bitirdikten sonra, tasarı Meclis Genel Kurulu'na gönderilecek. Tasarının bir ay içinde yasalaşması bekleniyor. Çünkü yeni HSYK üyeleri, uyum yasası çıkmadığı için eski sistemde çalışmaya devam ediyorlar. Bu sebeple, Kurul'un önünde bekleyen disiplin dosyaları da görüşülemiyor.
Diğer taraftan, ön taslakta bir değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. Hükümet, eski HSYK'nın verdiği meslekten ihraç kararlarını da yargı yoluna açtı. Bunun için tasarının sonuna geçici bir madde eklendi. Böylece Ferhat Sarıkaya ve Sacit Kayasu gibi HSYK'nın ihraç ettiği hakim ve savcılara, mesleklerine geri dönme hakkı tanındı.
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim