1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. HSYK aldı, Bakan görevlendirsin!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

HSYK aldı, Bakan görevlendirsin!

A+A-

HSYK, Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Savcılarının, özel yetkilerini aldı.

Niçin?..
Erzincan Başsavcısı hakkında tutuklama talebinde bulundukları için.
Peki başsavcıyı, görevden alınan savcılar mı tutukladı?
Hayır! Savcılar istedi, Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi tutukladı.. ‘Savcı, kanuna aykırı işlem yaptı..’ diyen HSYK, hakim hakkında niye karar alamadı?
Savcıların işlemi hukuka aykırı idiyse, hakimler de reddederdi, sorun çıkmazdı.
Hakimler, savcıların isteğini kabul ediyorlarsa, o zaman sadece savcıların işlemini kanuna aykırı görüp, hakimler hakkında bir karar almamak çelişki değil mi? Çelişki..
Ama ne yaparsınız, HSYK, durumu kurtarmaya çalışıyor, bu arada da çelişkiler yumağına saplanıyor!
İşin komik tarafı, “Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı işlem yapıldı” diyen HSYK üyelerinin tamamına yakını, hayatlarında tek bir ceza davasına bakmamışlar. Görevden aldıkları savcılar ise, yüzbinleri geçen ceza soruşturmasını yürütmüş, davalar açmışlar..
Komiklik değil de nedir bu? Kira ihtilaflarına bakan hakimi getirmişler, öğrenci işlerine bakan hakimi getirmişler.. Bunlar şimdi diyorlar ki: “Savcılar kanunu yanlış yorumluyorlar!”
İyi de; kıymetli HSYK üyeleri, sizin, cezanın ‘c’si ile ilgili bir tecrübeniz yok ki; binlerce dosyayı yürüten savcıların, kanuna aykırı davranıp davranmadıklarını tespit edebilesiniz!..
Değil mi ama?
Şimdi görev, HSYK üyelerinde. HSYK üyeleri bir açıklasınlar bakalım, hayatlarında kaç tane ceza davası dosyası incelemiş, karar vermişler?
Danıştay üyeleri açıklasınlar, hayatlarında tek bir ceza dosyasına bakmışlar mı?
Olayın, yargı bağımsızlığı boyutuna girmeye bile hiç gerek yok.
Tam bir fecaat orası. Daha soruşturma aşamasında olan bir olay hakkında, itiraz prosedürü de tamamlanmadan, HSYK ahkâm kesiyor: “Kanuna aykırı uygulama var!”
O zaman soralım HSYK’ya; siz başsavcının avukatı mısınız? Avukat itiraz ediyor. Size ne oluyor?!
Neyse ki; HSYK’nın tüm baskı girişimlerine, tehdit çabalarına rağmen, dün akşam saatlerinde, başsavcının tutuklanma kararına yapılan itiraz, ret ile sonuçlandı.
Haydi bakalım, şimdi HSYK, başsavcının evinde arama kararı veren, başsavcıyı tutuklayan ve başsavcının itirazına ret kararı veren hakimleri de azletsin!
Sonu nereye gidecek, görelim bu işin!
Ama, yine de her şeyi yargıya bırakmamak gerekir. Siyasiler de, görevlerini tam yapmalı..
Her yanlıştan, bir doğru çıkarmak, siyasetçilerin görevi olmalı.
Nasıl ki 27 Nisan muhtırasına sert bir cevap veren hükümet, olayı tersine çevirdi ise, şimdi de aynısı yapılabilinir. HSYK, Erzurum Özel Yetkili Savcılarının yetkilerini mi aldı?
Hem de soruşturma bile açılmadan!
Adalet Bakanı da, HSYK Kanunu’nun 20. maddesinin 3. fıkrasındaki “Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, hizmetin aksamaması için Adalet Bakanı, kadro durumu müsait bulunan bir yargı çevresindeki hakim veya savcıyı ihtiyaç duyulan başka bir yargı çevresinde görev yapmak üzere geçici olarak yetkili kılabilir” hükmü gereği, görevlendirme yapsın.
İşi HSYK’ya bırakmasın..
Hem de, HSYK’nın görevlerini kısıtladığı savcıları, birebir aynı göreve getirsin!
Sonrasında da, HSYK toplantılarına katılmayarak, yeni görevlendirme yapılmasını önlesin!
El mi yaman, bey mi yaman, HSYK’nın ceza hukukçusu olmayan üyeleri de görsünler!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT