1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. HRW: Suriye’de İnsanî Yardım Koridoru Açılmalı
HRW: Suriye’de İnsanî Yardım Koridoru Açılmalı

HRW: Suriye’de İnsanî Yardım Koridoru Açılmalı

Daha önce kaybettiği yerleri geri almaya çalışan Esed güçleri, çok sayıda savaş suçu işliyor.

A+A-

Daha önce kaybettiği yerleri geri almaya çalışan Suriye ordusu, çok sayıda savaş suçu işliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise sivil ölümlerinin önüne geçmek için yaralanan ve kuşatma altında temel gıda ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan sivillerin tahliyesi için insanî yardım koridoru açılması gerektiğini ifade ediyor.

Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bugünkü toplantısında “Suriye ordusu ve silahlı gruplardan, yaralı ve kuşatma altındaki sivillerin tahliyesi için insani yardım koridoru açılması” çağrısında bulunmasını istedi. Raporda, Suriye ordusunun, 28 Haziran’dan itibaren Humus ile Halidiye ve Bab-ı Hud mahallelerini geri alabilmek için ağır silahlı saldırılarını artırdığını belirtti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, sadece temmuzun ilk haftası itibarıyla 4 bine yakın sivilin şehirde kuşatma altında tutulduğunu açıkladı.

Hazırlanan raporda, acil olarak Humus’a insani yardım yapılması ve sivillerin tahliye edilmesi gerektiği vurgulandı. Hükümet güçlerinin 1 yıldır kuşatma altında tuttuğu Şam’a bağlı Doğu Guta’da elektrik, yakıt, su ve temel yiyecek maddelerinin bulunmadığı aktarıldı. Şehirde 1 milyona yakın Suriyelinin yaşadığı belirtildi. Raporda, Suriyeli muhalif grupların da Halep’te bulunan 70 bine yakın Suriyelinin yaşadığı Şii mahalleleri Nubul ve Zahra’yı kuşatma altında tuttukları, şehirde yiyecek, yakıt ve tıbbi malzemelerin bulunmadığı ifade edildi. Raporda, bu durumun savaş suçu sayılacağı vurgulandı. İnsan hakları aktivisti Ode Solvang, “İnsanlar her gün hayatını kaybediyorsa, Güvenlik Konseyi üyeleri politik görüşmelerinin arkasına saklanmadan insani yardım koridoru açılması için çağrı yapmalı.” dedi.

Esed ve Hizbullah, Kusayr’da savaş suçu işledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esed ve Hizbullah birliklerinin kuşatma altında tutarak aralıksız bombalamasının ardından 4 Haziran’da ele geçirdiği Kusayr’da saldırılardan kurtulan Suriyelilerin anlatımlarına yer verdi. Esed rejiminin yardım kuruluşlarının çağrılarına rağmen Kusayr’da insanî koridor açılmasına izin vermemesi nedeniyle birçok yaralının hayatını kaybettiğini vurguladı. Raporda, ifadelerine yer verilen doktorlar, normal bir hastanede kolayca tedavi edilebilecek yaralıların tıbbî malzemelerinin bulunmaması nedeniyle öldüğünü, yaralıların kanamalarını dahi durduracak tıbbi malzemelerin bulunmadığını belirtti. Raporda şehirde yaşayanların anlatımlarından şu ifadelere yer verildi: “Hizbullah güçleri şehirdeki su hatlarını kesti. Hastaneler bombalandı. Kuşatmanın ardından sadece bulgur ve eski kuyulardan açılan suları içerek beslendik. Esed ve Hizbullah şehrin etrafına mayın yerleştirdiği için kaçmaya çalışanlar mayınlara basarak hayatını kaybettiler.” Örgütün raporunda Kusayr’da üst düzey BM yetkililerinin insani yardım ilân etme girişimlerinin Rusya’nın veto engeline takıldığı da vurgulandı.

Serkan Sağlam / Zaman

 

HABERE YORUM KAT