HRW: Bush Hakkında Soruşturma Açılsın

12.07.2011 11:23
HRW: Bush Hakkında Soruşturma Açılsın
Human Rights Watch, Obama'dan selefi George Bush ve onun yönetimindeki üst düzey yetkililer hakkında soruşturma emri çıkarmasını istedi.

New York merkezli Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Bush dönemindeki işkence vakalarına işaret eden bulguların çokluğu karşısında böyle bir soruşturmanın şart olduğunu savunuyor.

Konuyla ilgili 107 sayfalık bir rapor yayımlayan Human Rights Watch, ABD Başkanı Bush döneminde "terör zanlıları"nın yüzlerinin ıslak ve üzerine devamlı su dökülen bir havluyla örtülüp nefessiz bırakılmaları gibi uygulamalara, CIA'in gizli hapishanelerine ve zanlıların ABD toprakları dışında bir yere götürülüp işkenceye maruz bırakılarak sorgulandığı iddialarına işaret ediyor.

Başkan Bush ve diğer yetkililer, 11 Eylül'den sonra ABD'ye yönelik yeni bir saldırıyı engellemek amacıyla yetki verdikleri faaliyetlerin ve sorgu yöntemlerinin hem şart, hem de hukuka uygun olduğunu savunageldiler.

Obama yönetiminin CIA gözetimi altında ölen iki kişi hakkında başlattığı soruşturmalar var.

Ancak Human Rights Watch, Bush hükümetinin spesifik olarak yeşil ışık yaktığı ve hukuki olduğunu söylediği tartışmalı faaliyetlerin bu soruşturmalarda irdelenmeyeceği kanısında.

İnsan hakları örgütü, zanlıların gördüğü muamelenin yasal olduğu iddiasının yer aldığı hükümet içi yazışmaların yeni bir soruşturma dahilinde delil olarak kullanılmasını istiyor.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim