1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ...

  4. Hristiyan Gruplar Müslümanlara Saldırdı: 9 Ölü
Hristiyan Gruplar Müslümanlara Saldırdı: 9 Ölü

Hristiyan Gruplar Müslümanlara Saldırdı: 9 Ölü

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de Müslümanların yaşadığı bölgeye Hristiyan gruplarca düzenlenen saldırıda en az 9 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

AA muhabiri, Hristiyan "Anti-Balaka" grupları olarak adlandırılan milislerin saldırı gerçekleştirdiği ve Müslümanların yoğun yaşadağı bölgedeki bir camide en az 9 cesedin bulunduğuna tanık oldu.

Saldırıların düzenlendiği bölgede, yüzleri ve vücutlarının değişik yerlerinden palayla yaralanan insanların bulunması dikkati çekti. 

AA muhabirinin görüştüğü yerel halk, saldırıların sabah erken saatlerde başladığını, Fransız askerlerinse kendilerini korumak için hiçbir şey yapmadığını söyledi. Bölgedeki caminin yetkilisi Yahya Ebubekir de ''Fransızlar ordaydı ve hiç bir şey yapmadılar'' dedi. 

Saldırının ardından sokakların tenhalaştığı gözlenirken, saldırılarla ilgili bölgedeki Fransız sözcülerden herhangi bir açıklamada yapılmadı.

12 Müslüman linç edildi

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde son 10 günde 12 Müslümanın linç edildiğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay yaptığı yazılı açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki durumun ciddiyetini koruduğu ve komşu ülkelerdeki silahlı unsurların çatışmaya dahil olduğu yönündeki raporların krizin ciddiyetini arttırdığını kaydetti.

Ülkede bulunan BM insan hakları ekibinin, Anti-Balaka ve Seleka gruplarının şiddetin tırmanmasına neden olduğunu bildirdiğini ifade eden Pillay, Seleka grubunun Müslüman sivil halka silah dağıttığı bilgisini aldıklarını kaydetti.

BM insan hakları ekibinin, son 10 günde 12 Müslümanın Bangui'de linç edildiğini de rapor ettiğini belirten Pillay, ülkedeki bazı Müslüman grupların ise yerinden edilmiş bazı Müslüman ve Hristiyanların sığındığı kiliseleri korumaya çalıştığına dikkati çekti.

Hristiyan ve Müslüman liderlerin, sorunun çözümü ve ülkede sükunetin sağlanması için ortak toplantılar yaptıklarını, sivil halka hoşgörü mesajlarını yaymak için beraber çalıştıklarını vurgulayan Pillay, BM'nin de tüm tarafları birlik olmaya ve diyalog yoluyla ülke içinde devam eden şiddetin sona erdirilmesinde beraber çalışmaya davet ettiğini kaydetti. 

AA

HABERE YORUM KAT