1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hrant Dink Ölümünün 4. Yılında Anıldı
Hrant Dink Ölümünün 4. Yılında Anıldı

Hrant Dink Ölümünün 4. Yılında Anıldı

Agos gazetesinin ilk Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 4. yılında anıldı. Dink'in öldürüldüğü yerde toplanan binlerce kişi, "Hepimiz Hrantız" ve "Hrant için adalet için" sloganları attı.

19 Ocak 2011 Çarşamba 19:33A+A-

Suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink ölümünün 4 yılında binlerce kişi tarafından anıldı.

Öğle saatlerinde toplanmaya başlayan birçok kişi, Hrant Dink'in öldürüldüğü yer olan Agos gazetesi önünde toplandı.

Anma törenine katılan binlerce kişi, Hrant Dink'in öldürüldüğü saat olan 15.00'te saygı duruşunda bulundu. Bu sırada törene katılanlara, Hrant Dink'in ses kaydı dinletildi.

Bu yıl Dink ailesinden kimse konuşma yapmazken, "Toplumsal Bellek Platformu" üyeleri gazete önünde toplananlara seslendi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Hrant 4 yıldır yüzü koyun yerde yatıyor. Ne yazık ki kaldıramadık Hrant'ı'' dedi.

Birdal, çok üzgün olduğunu ifade ederek, ''Hrant'ın failleri belli, katilleri belli. Bunun birinci derecede faili devlet. Umuyorum gelecek yıl buraya yine başımız eğik gelmeyiz. Hrant'ı saygıyla anıyorum'' diye konuştu.

Törene katılanlar, Hrant Dink'in vurulduğu kaldırıma konulan kırmızı karanfillerden yapılan ve üzerine ''4 yıldır yargıç yok'', ''4 yıldır meclis yok'' yazılı dövizler ile 14 Ocak 2011 tarihli Agos gazetesinin bırakıldığı kalp şeklindeki çelengin etrafına karanfil bırakarak, mum yaktı.

Zaman zaman ''Fırat'' ve "Sarı Gelin" türküsü ile Ermenice türkülerin çalındığı törende, Agos gazetesi binasına ve çelengin üzerine ''4 yıldır yüzleri yok, yürekleri yok'' ve ''4 yıldır Hrant yok'' ile Hrant Dink'in resminin yer aldığı siyah afişlerin asıldığı görüldü.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum