1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hrant Dink Davasında Müebbet İstendi
Hrant Dink Davasında Müebbet İstendi

Hrant Dink Davasında Müebbet İstendi

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetiyle ilgili davanın duruşmasına bugün devam edildi.

19 Eylül 2011 Pazartesi 15:54A+A-

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davada müdahil avukatlar duruşma salonunu terk etti. Savcı, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel için müebbet hapis cezası istedi.

Duruşmada Cumhuriyet savcısı, mütalaasını açıklamak istedi. Dava sürecinde birçok taleplerinin yerine getirilmediğini ifade eden müdahil avukatlar ve Dink’in yakınları bu gelişme üzerine salonu terk ettiler.

Mütalaasını açıklayan Savcı, azmettirici olmakla yargılanan Yasin Hayal ve Erhan Tuncel için müebbet hapis cezası istedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta, davanın tutuklu sanıkları Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın TCK'nın 309. maddesi uyarınca 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. 

ERGENEKON'UN TRABZON HÜCRESİ 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 2'si tutuklu 19 sanığın yargılandığı davada, Cumhuriyet Savcısının mahkemeye sunduğu esas hakkındaki görüşte, 'Cinayetin, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde Ergenekon Terör Örgütünün Trabzon'da faaliyet gösteren bir hücre yapılanması tarafından işlenmiş olduğunun değerlendirildiğine' yer verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından mahkemeye yazılı olarak sunulan mütalaada, Hrant Dink cinayeti ve 'Ergenekon' soruşturması kapsamında elde edilen belge, bilgi ve delillerin değerlendirildiği bildirildi. 

Mütalaada, 'Dink cinayeti eyleminin, Mc Donalds'ın bombalanmasının ve diğer eylemlerinin salt milliyetçilik duyguları kabaran gençler tarafından işlenmesinin ötesinde, iştirak halinde ve süreklilik içerisinde çalışan, gizlilik kuralları ve örgütsel hiyerarşiye azami özen gösteren Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde, Ergenekon Terör Örgütünün, Trabzon'da faaliyet gösteren bir hücre yapılanması tarafından işlenmiş olduğu değerlendirilmektedir' denildi. 

Cinayeti gerçekleştiren Ogün Samast 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

HABERE YORUM KAT