1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hollande: "İngiltere, AB'nin Politikalarını Veto Edemez"
Hollande: "İngiltere, AB'nin Politikalarını Veto Edemez"

Hollande: "İngiltere, AB'nin Politikalarını Veto Edemez"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere'nin euro bölgesi politikalarını veto edemeyeceğini söyledi. Hollande, İngiltere ile yeniden müzakere yapılmasına da karşı olduğunu belirtti.

A+A-

Hollande, Polonya Başbakanı Beata Szydlo ile Elysee Sarayı'nda yaptığı görüşmenin ardından basının, İngiltere'nin AB'de kalmak için talep ettiği reformlarla ilgili sorularını yanıtladı.

Hollande, “Euro bölgesi dışındaki bir AB üyesi, euro bölgesi politikalarını veto etme hakkına sahip olamaz.” dedi.

“Ne Yeni Bir Müzakere ne de Düzenleme Olacak”

İngiltere ile yeniden müzakere yapılmasına da karşı olduğunu belirten Hollande, şöyle konuştu:

“Biz İngiltere'nin AB içinde kalmasını istiyoruz. Ortaya konan uzlaşının sorunu çözeceği şu ana kadar gözükmüyor. Ancak AB zirvesinde bu konuda ne yeni bir müzakere olacak ne de yeni bir düzenleme olacak. Biz İngiltere'ye, Avrupa ilkelerine saygı konusunda gerekli güvenceyi verecek bir noktaya geldik.”.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin AB'de kalmak için istediği reformlarla ilgili birliğin teklifini dün açıklamıştı. Belçika'nın başkenti Brüksel'de 17-18 Şubat tarihlerinde yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde oylamaya sunulacak taslak metnin kabûl edilmesi hâlinde, AB ülkelerinden gelen göçmenlere verilecek sosyal yardımlarda kesintiye gidilebilecek. Ancak bunun hayata geçirilebilmesi, tamamen üye devletlerin onayına bağlı olacak.

Sputnik News

HABERE YORUM KAT