1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hollanda'da Sığınmacı Krizi Büyüyor!
Hollanda'da Sığınmacı Krizi Büyüyor!

Hollanda'da Sığınmacı Krizi Büyüyor!

Hollanda'ya bu yılın ocak-kasım döneminde gelen sığınmacı sayısının 1994'ten bu yana en yüksek düzeye ulaştığı bildirildi.

A+A-

Güvenlik ve Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, kasım itibarıyla ülkeye iltica başvurusunda bulunanların sayısının 54 bine yükseldiği belirtildi.

Bakanlık verilerine göre, gelenlerin yarıdan fazlası Suriyelilerden oluşurken Eritre kökenliler 8 binle ikinci sırada yer alıyor.

Hollanda'ya bu denli yüksek sığınmacı akını en son 1994 yılında 52 bin 500 ile kaydedilmişti.

Sığınmacı sayısının artmasından sonra harekete geçen Bakanlık, bir süre önce Göç ve Yabancılar Dairesindeki çalışan sayısının artırılması ve kurumun hafta sonunda da hizmet vermesini kararlaştırmıştı. Hollanda'daki ilticacıların önemli bir bölümü barınma yurtlarındaki doluluk nedeniyle bazı şehirlerde geçici olarak spor salonlarında, eski hapishanelerde ve kullanılmayan binalarda kalıyor.

Ülkeye gelenlerin bir bölümünün iltica başvuruları reddediliyor. Farklı nedenlerle iltica başvuruları kabul edilmeyerek geçici gözaltı merkezlerinde tutulan sığınmacılar, gerektiğinde ülkelerine geri gönderiliyor. Aile birleşimi yoluyla gelenler ise genellikle ikamet izni alabiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT